1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
GuDViN [60]
3 years ago
5

Use the quadratic formula to find the solutions to the equation. 3x2 - 10x + 5 = 0

Mathematics
2 answers:
krok68 [10]3 years ago
4 0

Answer:

The answer is A 10 +/ \sqrt{40}/6

Step-by-step explanation:

I just took the test

Nitella [24]3 years ago
3 0

Answer: A

Step-by-step explanation:

3x² - 10x + 5 = 0

a = 3      b = -10     c = 5

Δ = b²- 4ac = 100 - 4.3.5 = 40 > 0 => have 2 solutions

=> x = \frac{10+\sqrt{40} }{6} or x = \frac{10-\sqrt{40} }{6}

You might be interested in
Mr. Gomez took his family to the zoo and spent $30.50 on drinks and food. He spent $14 on drinks that cost $1.75 each. He spent
OLga [1]
30.50-14= 16.50
16.50 divided by 2.75= 6
The answer is 6
8 0
3 years ago
How many hours does it take to get 5 miles?
Dmitry_Shevchenko [17]

Depends on MPH or Miles Per Hour.

Going 10 mph = 30 minutes

Going 50 mph = 10 minutes

Etc.


8 0
3 years ago
Pleaseee help me!!! I need the answer!
lora16 [44]
I don’t know how to
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Denise bought a book that cost $9.95, a set of bookmarks that cost $1.95, and a magazine that cost $4.95. What was the cost of t
Andrej [43]

Answer:16.05 $

Step-by-step explanation: Put all the numbers in a vertical format and add them all up

                  9.95

                 +1.15

                 +4.95

                  --------

                   16.05

5 0
3 years ago
Nico had 3 1/2 yards of fabric. He used 2/3 yard to make a pillow cover and 1/3 yard to make a scarf. How much fabric does Nico
7nadin3 [17]
2 1/2 yards of fabric are left
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • During the month of may, sales of tires in your diesel repair shop totaled $24,890.00. A 4.9% increase is expected for June. Wha
    9·1 answer
  • Avery has a total of $12.50 in her piggy bank at home. Each week she takes out $1.25 to ride the city bus. Write an equation rep
    10·1 answer
  • Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 15 ounces of chocolate chips for $2.49 Choice B: 20 ounces of chocolate
    14·2 answers
  • A synthetic fiber used in manufacturing carpet has tensile strength that is normally distributed with mean 75.5 psi and standard
    6·1 answer
  • I need to learncmy 9 year old how to multiply ​
    11·1 answer
  • A projectile is fired upward from the ground with an initial velocity of 300 feet per second. Neglecting air resistance, the hei
    6·1 answer
  • 1.) m Z GHC -20° and m Z GHI - 105º. Find m Z CHI.<br>​
    11·1 answer
  • Which situation represents a proportional relationship?​
    14·1 answer
  • 10cm 3mm - 4.8cm<br> I do not understand that well can someone please help no need to explain
    14·2 answers
  • Parallelogram is 42squared height is 7m whats the base
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!