1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alina1380 [7]
3 years ago
10

Simon bought 5 boxes of cereal c and 2 gallons of nonfat milk m for $20.08. Terri bought 3 of the same boxes of cereal b and 3 g

allons of nonfat milk m for $18.87. Based on this information, what is the cost of one gallon of milk?
Answer Choices:
$2.50
$3.79
$3.75
$3.50
Mathematics
1 answer:
Effectus [21]3 years ago
8 0

Answer:

2.50$

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Let $a$, $b$, $c$, and $d$ be distinct real numbers such that \begin{align*} a &= \sqrt{4 + \sqrt{5 + a}}, \\ b &= \sqrt
bekas [8.4K]
What is this :/ im confused
3 0
3 years ago
Please do Correctly will mark you Brainliest!
ivolga24 [154]

Answer:

279...................................

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Divide 2/8 by 9/18 . Input your answer as a reduced fraction.\
Katen [24]

\large\displaystyle\text{$\begin{gathered}\sf \boldsymbol{\sf{\frac{2}{8}\div\frac{9}{18}   }} \end{gathered}$}

\large\displaystyle\text{$\begin{gathered}\sf Simplify \ \frac{2}{8} \ to \ \frac{1}{4}. \end{gathered}$}

\large\displaystyle\text{$\begin{gathered}\sf \boldsymbol{\sf{\frac{1}{4}\div\frac{18}{9}   }} \end{gathered}$}

\large\displaystyle\text{$\begin{gathered}\sf Use \ this \ rule: a\div \frac{b}{c}=a\times \frac{c}{b}a \end{gathered}$}

\large\displaystyle\text{$\begin{gathered}\sf \boldsymbol{\sf{\frac{1}{4}\times\frac{18}{9}   }} \end{gathered}$}

\large\displaystyle\text{$\begin{gathered}\sf Use \ this \ rule: \frac{a}{b} \times \frac{c}d{}=\frac{ac}{bd}. \end{gathered}$}

\large\displaystyle\text{$\begin{gathered}\sf \boldsymbol{\sf{\frac{1\times18}{4\times9} \ \to \ \ Multiply  }} \end{gathered}$}

\large\displaystyle\text{$\begin{gathered}\sf \boldsymbol{\sf{ \frac{18}{36}= }}\boxed{\large\displaystyle\text{$\begin{gathered}\sf \boldsymbol{\sf{\frac{1}{2}  }} \end{gathered}$}} \end{gathered}$}

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
a clothing store is having a sale of 30% off all dresses what is the discount on new price of the dress originally cost $90​
Paul [167]

Answer:

$63

Step-by-step explanation:

30% of 90 is 27

90-27=63

8 0
3 years ago
The sum of four and the product of three and a number
GaryK [48]

Answer:

4 + 3x

Step-by-step explanation:

Let the number = x

Product of three and a number = 3*x = 3x

Sum of four and 3x = 4 + 3x

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Move the numbers to the table to arrange them in order from least to greatest.
    15·1 answer
  • What is the length of a rectangle with width 12 inches and an area of 66 inches^2
    14·2 answers
  • The city of new orleans leaves union station in chicago at 6:00 am and travels south to new orleans. the train travels the 930.0
    11·1 answer
  • QUICKLY<br> A sphere has a radius of 4 in. Which equation finds the volume of the sphere?
    13·1 answer
  • An object that weighs 24 pounds on Mercury weighs approximately 80 pounds on Earth. A rock weighs 240 pounds on Mercury. What is
    11·1 answer
  • Erin has n books. She sold half of her books and then bought 16 more. Which expression represents the number of books Erin has?
    9·2 answers
  • Henry went to an amusement park with $150.00 and spent all of it. He spent 1/5 of the money on parking He spent $37.00 on admiss
    8·1 answer
  • Due in 1 hour, plz help
    14·1 answer
  • Ill mark brainlist plss help
    7·1 answer
  • Is there a value of x that makes each of the following equalities true? If there is, find it.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!