1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
emmainna [20.7K]
3 years ago
15

Last math assignment of the year!!!

Mathematics
2 answers:
Sergeeva-Olga [200]3 years ago
8 0

Answer: Answer of first question= 24

Answer of 2nd question= -5

Step-by-step explanation:

1st question=

We know, a=2 and b=4

so, 3ab= 3×2×4

           = 6×4

           = 24

2nd question= 3-4×2

(Following the DMAS rule)

So, 3-4×2

=3-8

=-5

Blizzard [7]3 years ago
5 0

Answer:

no 1 answer is 24

Step-by-step explanation:

no 2 answer is -5

You might be interested in
The function g is defined by g(x) = x² +4.<br> Find g(5n)
jasenka [17]

Answer:

g(5n)=5n^2+4

Step-by-step explanation:

Substitute 5n for x

5n^2+4

You can't really do much with this so that is the answer

7 0
3 years ago
Which is the better buy a 3 pound ham for $5.70 or 5 pounds for $8.75
tekilochka [14]

Answer:

The larger ham is the better buy.

Step-by-step explanation:

In order to determine the better buy, divide both of the prices by their weight to get the price per pound of ham.

5.70/3 = 1.90 per lb

8.75/5 = 1.75 per lb

Therefore the 5 pound of ham is a better buy.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
It takes Luke 2 h longer than it does Anna to clean a bathroom. If t represents the amount of time (in h) it takes for Luke to c
a_sh-v [17]
If it takes one person 4 hours to paint a room and another person 12 hours to
paint the same room, working together they could paint the room even quicker, it
turns out they would paint the room in 3 hours together. This can be reasoned by
the following logic, if the first person paints the room in 4 hours, she paints 14 of
the room each hour. If the second person takes 12 hours to paint the room, he
paints 1 of the room each hour. So together, each hour they paint 1 + 1 of the 12 4 12
room. Using a common denominator of 12 gives: 3 + 1 = 4 = 1. This means 12 12 12 3
each hour, working together they complete 13 of the room. If 13 is completed each hour, it follows that it will take 3 hours to complete the entire room.
This pattern is used to solve teamwork problems. If the first person does a job in A, a second person does a job in B, and together they can do a job in T (total). We can use the team work equation.
Teamwork Equation: A1 + B1 = T1
Often these problems will involve fractions. Rather than thinking of the first frac-
tion as A1 , it may be better to think of it as the reciprocal of A’s time.
World View Note: When the Egyptians, who were the first to work with frac- tions, wrote fractions, they were all unit fractions (numerator of one). They only used these type of fractions for about 2000 years! Some believe that this cumber- some style of using fractions was used for so long out of tradition, others believe the Egyptians had a way of thinking about and working with fractions that has been completely lost in history.
7 0
3 years ago
Pls help me!!!!!! Its due tomorrow
prisoha [69]
Pls help its due tomorrow

3 0
3 years ago
I need help ASAP pls help me!!:/
Olin [163]

Answer:

if i am right it yes yes no

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the gcf of 42 and 154
    5·1 answer
  • Anais bought 212 yards of ribbon. She had 1 feet 6 inches of ribbon left after trimming some curtains. How many inches of ribbon
    8·1 answer
  • Which graph correctly solves the system of equations below?
    15·1 answer
  • How are the independent and dependent variables related?
    14·2 answers
  • yuko is volunteering at the food bank. He is creating thanksgiving food baskets to give to local families. He has 192 cornbread
    5·1 answer
  • 20÷2-3×3 use pemdas show your work will mark brainest
    11·2 answers
  • Amy’s grandmother is exactly 6 times older than Amy.
    11·1 answer
  • X varies directly as y, and x = 153 when y = 9. Find x when y = 13.
    8·1 answer
  • The areas of two similar triangles are 20m2 and 180m2. The length of one of the sides of the second triangle is 12m. What is the
    8·2 answers
  • Write an equation to show how to calculate the cost of using this company​
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!