1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Oksana_A [137]
3 years ago
14

Angelina paid $6.60 for a dozen cupcakes for a birthday party. What is the unit cost for each cupcake? *

Mathematics
2 answers:
lisabon 2012 [21]3 years ago
7 0

Answer:

0.55$

Step-by-step explanation:

Divide $6.60 by the 12 cupcakes

6.6 divided by 12 is 0.55

So each cupcake costs $0.55

Hope this helped you :)

S_A_V [24]3 years ago
3 0

Answer:$.55

Step-by-step explanation:

An important thing to know is that a dozen is equal to 12.

12x= 6.60

/12     /12

x=.55

You might be interested in
I need help with this ASAP
FrozenT [24]

Answer:

id.k sorry

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Square root of 512m^3. show work
ElenaW [278]

The solution would be like this for this specific problem:

√512m³ = √256m² × √2m

= 16 × √2m

I am hoping that this answer has satisfied your query and it will be able to help you in your endeavor, and if you would like, feel free to ask another question.

6 0
3 years ago
If you can buy one pineapple for $4, then<br> how many can you buy with $12?
larisa86 [58]

Answer:

you can buy 3 pineapples

Step-by-step explanation:

$4(3)= $12 total

8 0
2 years ago
1 1/2 as a fraction
Alik [6]

Answer:

1.5

Step-by-step explanation:

divide 1/2 and add 1

4 0
3 years ago
Jonas purchased a new car for $18,000. Each year the value of the car depreciates by 40% of its value the previous year. How muc
Jet001 [13]

Answer:

It would be worth $5,040 after 7 years

Step-by-step explanation:

Multiply 40% by 7 and get 280, then turn it into a percent, .280, finally multiply it by $18,000 to get $5,040

4 0
3 years ago
Other questions:
  • A door delivery florist wishes to estimate the proportion of people in his city that will purchase his flowers. Suppose the true
    6·1 answer
  • After t seconds, a ball tossed in the air from the ground level reaches a height of h feet given by the equation h = 144t-16t^2
    13·2 answers
  • Help me please in this problem
    13·1 answer
  • La escalera de un carro de bomberos
    11·1 answer
  • PLZ HELP ASAP!!!!!!
    9·1 answer
  • Nine chips numbered 1 through 9 are placed in a box and mixed. Margie selected one chip from the box. What is the probability th
    6·1 answer
  • Write two numbers that multiply to the value on top and add to the value on bottom.​
    9·1 answer
  • At the animal shelter, there are 4 dogs for every 3 cats. Only dogs and cats are accepted (let in) at the shelter. If there are
    6·1 answer
  • Find an equation for the line below <br> (Pls provide explanation)
    10·1 answer
  • Write the slope-intercept form of the equation of the line through the given point with the given slope.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!