1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ronch [10]
3 years ago
15

If 3 sodas cost $6. What is the cost cans of corn cost $16. What is the cost per can? per soda? If 8 tacos cost $12. What is the

cost for 12 tacos? Priya can bike 300 meters in 20 seconds. How many meters can she bike in 10 seconds? A recipe calls for 0.8 oz of cheese. If ! make 35 batches of this recipe, how many ounces of cheese do I need? If one item cost $0.75 and I paid $2.25 at the register, how many items did I buy? If one item cost $0.79 and I paid $3.16 at the register, how many items did I buy? A puppy weighs 3 lbs at 10% of its adult weight. How many lbs will the puppy be when it is 60% of its weight? If I can read 54 pgs in 3 days, how many can I read in 1 day? 7 notebooks cost $21. How much for 5 notebooks? 1/5 of 45 is what number? Twelve waters cost $9. How many can you buy with $3? 9 is what percent of 90? 2 tickets cost $14. How many tickets can you buy with $63? If 40% is $2.00, how much is 100%? Lin paid $94 for 6 meals. How much would 9 meals cost? A cake calls for 25 cups of sugar. If1 use 225 cups of sugar, how many batches did I make? 9 is 75% of what number?​
Mathematics
1 answer:
777dan777 [17]3 years ago
7 0

Answer:

dont mind me just tryna figure this out ignore till i figure it

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What are the steps to solve for x?<br><br> x+ax=b
melisa1 [442]

Answer:

\displaystyle x = \frac{b}{1 + a}

General Formulas and Concepts:

<u>Algebra I</u>

Equality Properties

  • Multiplication Property of Equality
  • Division Property of Equality
  • Addition Property of Equality
  • Subtraction Property of Equality

Terms/Coefficients

  • Factoring

Step-by-step explanation:

<u>Step 1: Define</u>

<em>Identify.</em>

<em />\displaystyle x + ax = b

<u>Step 2: Solve for </u><u><em>x</em></u>

  1. Factor:                                                                                                           \displaystyle x(1 + a) = b
  2. [Division Property of Equality] Divide 1 + a on both sides:                        \displaystyle x = \frac{b}{1 + a}
6 0
2 years ago
Jim bought a shirt for $27.00. He paid a 3.4% tax. How much did he pay in total?
ira [324]
27× .034=.918
You add this on
27.918
You have to round since cents (get it).
$27.92
8 0
2 years ago
Please help me!!!!! I can’t figure this question out
Ghella [55]

Answer:

well according to my calculations and if i am correct the Answer would be B

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
4 students were scheduled to give book reports in one hour. after the 1st report, 2/3 hour remained. the next two reports too 1/
VladimirAG [237]
After the first, we have 2/3 left, the second and third took 1/6 and 1/4, or 5/12 (1/6+1/4=2/12+3/12=(2+3)/12=5/12). Now, we just subtract 5/12 from 2/3, so 2/3-5/12=8/12-5/12=(8-5)/12=3/12=1/4. This means we have 1/4 of an hour left.
4 0
3 years ago
You have a 3 card deck containing a king, a queen, a jack. You draw a random card. Without putting it back, you draw a random se
jarptica [38.1K]
You have a 1 in 3 chance of drawing a queen. so about 33%
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 1.407 rounded to the nearest whole number is?
    14·1 answer
  • What is the area of the figure?
    11·1 answer
  • Angie borrowed $1,485 from the bank to purchase a new laptop for the veterinarian’s assistant. The interest on the loan was 7.75
    15·2 answers
  • A polygon with five sides and five angle is a
    5·2 answers
  • If B+2(a+1)=c then a+1
    12·2 answers
  • What is 1 and 1/3 of 240
    11·2 answers
  • Complete the equation for f(x)
    7·1 answer
  • -2(-5 - 2) + (2)/(3)
    15·1 answer
  • I NEED THE AWANSER ASAP What is the volume of each of the five colors in a 3-inch cubed notepad? Assume each color has the same
    7·2 answers
  • A fabric store is having a sale. Fleece fabric has an original price of $18 per yard. It is on sale for 30% off the original pri
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!