1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Igoryamba
3 years ago
12

What is 19:48 converted into regular time

Mathematics
2 answers:
damaskus [11]3 years ago
7 0
7:48 pm when converted into regular time.
ira [324]3 years ago
6 0
In standard 12-hour time rather than 24-hour military time 19:48 would be known as 7:48 pm. 
You might be interested in
If<br> f(x) = x^2 + 2x - 4<br> and<br> g(x) = 3x + 1<br> Find<br> f(g(x)) = ?
Ray Of Light [21]

Answer;

f (x) = 2x-4g (x) =x^2

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Write 2 1/16 as a decimal
devlian [24]

Answer:

2.0625

Step-by-step explanation:

2+1/16

= 2.0625

= 206.25%

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
A dance teacher ask “How many are in rolled in the Saturday morning class this term” select from the drop-down menus to correctl
Zanzabum

Answer:

statistical

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Evaluate lim x→∞ (3x+1)^(4/x), using l'hospital's rule as needed. show all work using proper notation. as you show your work, if
Alborosie
\displaystyle\lim_{x\to\inty}(3x+1)^{4/x}=\lim_{x\to\infty}e^{\ln(3x+1)^{4/x}}=e^{\lim\limits_{x\to\infty}\ln(3x+1)^{4/x}}

\displaystyle\lim_{x\to\infty}\ln(3x+1)^{4/x}=\lim_{x\to\infty}\frac{4\ln(3x+1)}x\stackrel{\mathrm{LHR}}=\lim_{x\to\infty}\frac{4\frac3{3x+1}}1=\lim_{x\to\infty}\frac{12}{3x+1}=0

\implies\displaystyle\lim_{x\to\infty}(3x+1)^{4/x}=e^0=1
4 0
3 years ago
How much of a discount do non chain retailers get on their products?
mariarad [96]
I think non chain retailers wholesale their products at about 50% off retail it really depends on the product.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please help I don’t understand this
    10·1 answer
  • Problem solving multiplication
    11·2 answers
  • Chris buys 5 apples for $2.60 .How much does one apple cost​
    14·2 answers
  • Merry Christmas have a great day and god bless you I will give Brainlyisy to the first person to see this the point are at 100 b
    7·1 answer
  • 3/4+1/2= 2. 5/6+1/2= 3. 3/6+1/2= 4.1/6+4/8= 5.7/8+1/4= 6.3/8+1/2=
    7·1 answer
  • Pls answer quick. Lol
    9·1 answer
  • Which expression is equivalent
    15·1 answer
  • -5.5x0.021 i need help someone tell me how to anwser it please step by step
    6·1 answer
  • Please Help! Will Give Brainlest!
    10·1 answer
  • 10 more than 10 times a number is -10. Group of answer choices
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!