1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anastaziya [24]
2 years ago
14

(3 * 2)2/6 - 5 + (4 - 1)2?

Mathematics
2 answers:
saul85 [17]2 years ago
7 0

Answer: The answer is 3.

KIM [24]2 years ago
7 0

Answer:

3

Step By step:

You might be interested in
On a quiz show, Linda won $10 less than three times as much as Charlie. If Linda won $800, how much did Charlie win?
PilotLPTM [1.2K]

Using a system of equations, it is found that Charlie won $270.

<h3>What is a system of equations?</h3>

A system of equations is when two or more variables are related, and equations are built to find the values of each variable.

In this problem, the variables are:

  • Variable x: Amount earned by Linda.
  • Variable y: Amount earned by Charlie.

Linda won $10 less than three times as much as Charlie, hence:

x = 3y - 10

Linda won $800, hence the amount won by Charlie is found as follows:

800 = 3y - 10

3y = 810

y = 810/3

y = 270

More can be learned about a system of equations at brainly.com/question/24342899

#SPJ1

7 0
1 year ago
Write the standard equation for the circle.
Kay [80]
The equation of the circle with center (h, k) and radius r is
.. (x -h)^2 +(y -k)^2 = r^2

1. selection D matches the specification of the circle

2. selection A matches the given equation

3. None of the offered selections matches
.. (x -3)^2 +(y -5)^2 = 74

4. selection A matches the requirements

3 0
2 years ago
If i take a fourth of a number away from half the number, i get 10. what is the number?
Tasya [4]

I think the answer is 40.  

4 0
2 years ago
Help me please with 2 and 3
IRINA_888 [86]
The answer for #2 is A

And the answer for #3 is B

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which is the better buy, 7 pounds for $8.47 or 9 pounds for $11.07?
wel
Let us take the case of 7 pounds for $8.47 first.
7 pounds of a product costs = 8.47 dollars
Then
1 pound of the same product will cost = (8.47/7) dollars
                                                             = 1.21 dollars
Now let us take the case of 9 pounds for $11.07
9 pounds of a product costs = 11.07 dollars
Then
1 pound of the same product will cost = (11.07/9) pounds
                                                             = 1.23 dollars
So from the above deductions we can see that 9 pounds for $11.07 is a better buy than 7 pounds for $8.47. I hope the procedure is clear enough for you to understand. In future you can use this method for solving similar problems.
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A bag contains 3 blue coins and 9 red coins. A coin is removed at random and replaced by three of the other color. Part 1 out of
    11·2 answers
  • 5 (x - 1) and (x + 2) are factors of<br>ax3 - 2x2 – 5x + b. Determine the<br>values of a and b.​
    14·1 answer
  • Help me please it’s geometry
    15·1 answer
  • A free-falling golf ball strikes the ground and exerts a force on it. Which sentences are true about this situation?
    14·1 answer
  • The formula for the circumference of a circle is c=rd, where d is the length of the diameter. If d is a rational number, what ca
    11·2 answers
  • Which one of the following correctly states the VaR for a 3-year period with a 2.5 percent probability?
    7·1 answer
  • Convert the decimal to a fraction in simplest form.<br><br>0.0625 =
    15·1 answer
  • A is plotted on a coordinate grid at start bracket negative 3 and 1 over 2, 2 end bracket. . Choose the correct grid that best s
    14·2 answers
  • Simplify please .....,
    15·1 answer
  • share 860 pounds between laila and john so that laila gets £80 more than John. How much does Laila get​
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!