1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nastasia [14]
3 years ago
6

Find the slope of the line through the following pair of points and draw the line through the points (4,1) (-1,-5)

Mathematics
1 answer:
Tresset [83]3 years ago
7 0
Slope formula : (y2 - y1) / (x2 - x1)
(4,1)...x1 = 4 and y1 = 1
(-1,-5)...x2 = -1 and y2 = -5
now we sub and solve
slope = (-5 - 1) / (-1 - 4) = -6/-5 = 6/5 <==
You might be interested in
Sayeed is standing in a treehouse that he built in his backyard. He can see two deer
Mama L [17]
The answer is b. Thank you
8 0
2 years ago
Find the value of x that makes m<br> n.<br> m<br> n<br> (180 - x)^
enot [183]

Answer:

x=180-x

2x=180

x=90

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
I NEED HELP. PLEASE ANSWER QUICK. BRAINLIEST WILL BE GIVEN. THERE IS A BOT AUTO ANSWERING. PLEASE ANSWER ANYWAY
dimaraw [331]

Answer:

The answer is A

Step-by-step explanation:

The shape is a rhombus when plotted on a quardanent plane. The shape is similar to a diamond.

7 0
3 years ago
Write a recursive formula for an, the nth term of the sequence 3, -4, -11
yKpoI14uk [10]

Answer:

, 12, 48, 192...

a. Write a recursive formula for the nth term of the sequence

Ans: a(n+1) = 4*a(n)

------------------------------

b. Write a general formula for the nth term of the sequence

a(n) = 3*4^(n-1)

--------------

c. Calculate S10 for this sequence

Geometric sequence with a(1) = 3 and r = 4

----?

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
An automobile dealership gives a discount of 8% if payment os made in cash. How much would a $17,500 car cost if the payment wer
Zarrin [17]

Answer:

16100

Step-by-step explanation:

17500×0.92=16100

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Four pounds of apples cost $1.56. What is the unit cost?
    8·1 answer
  • Troy has already cycled 13 kilometers this year, plus he plans to cycle 1 kilometer during each trip to work. How many trips wil
    5·2 answers
  • What’s the answer to 3/4 +5/8
    7·1 answer
  • Help I need answers I don't know what to do I'm dumb it's due today
    6·1 answer
  • Sally wants to add to her collection of seashells. She currently has 100 seashells.
    11·2 answers
  • Which ordered pair is generated from the equation shown below? y = 3x -2 A. (3, 9) B. (3, 7) C. (1, 3) D. (3, 1)
    13·1 answer
  • Point B is halfway between A and C. The distance from C to D is the same as the distance from D to E, which is the same as the d
    7·2 answers
  • Someone please help me out! I’m too lost pls thank you so much :( pls don’t ignore
    13·1 answer
  • Please help me! DO NOT SEND LINK!
    5·2 answers
  • Find the median and mean of the data set below please!!!<br> 29,8,11,29,29,6,49
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!