Answer:
982 g
Step-by-step explanation:
Hopefully this helps you :)
The unit rate for the 1st one is: $0.19 / ounce
The unit rate for the 2nd one is: $0.16 / ounce
The 36 ounce box would be the better buy because it is less per ounce than the 24 ounce box
Answer: A IS CORRECT
Step-by-step explanation:
The graph is attached and the answer to the function g(x) = (1/3)x²
Option A is the right answer.
<h3>What is a Function ?</h3>
A function is a mathematical statement that relates a dependent variable and an independent variable.
It is given that
f(x) = x²
It has been asked to determine the equation of g(x)
It can be seen from the graph the the vertex is same just the graph is scaled.
The point (3,3) is of g(x) , when the value of y at at x =3 is 9
Therefore the scale factor is 1/3
And we can do trial and error on the basis of the options given ,
The graph is attached and the answer to the function g(x) = (1/3)x²
Option A is the right answer.
To know more about Function
brainly.com/question/12431044
#SPJ1