1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
natima [27]
3 years ago
15

From 1929 through the early 1930s, the prices of consumer goods actually decreased. Economists call this phenomenon deflation. T

he rate of deflation during this period was about 7% per year, meaning that prices decreased by 7% per year. To get a sense of what this rate would mean in the long run, let's suppose that this rate of deflation persisted over a period of 20 years.
What would be the cost after 20 years of an item that costs $100 initially? (Round your answer to the nearest cent.)
$
Mathematics
2 answers:
Tresset [83]3 years ago
7 0

Answer:

23.42

Step-by-step explanation:

is your answer helps you

ludmilkaskok [199]3 years ago
4 0

Answer:

23.42

Step-by-step explanation:

If something is decreasing by 7% we can mulitply it by (1-.07) or .93

so our formula is

100(.93)²⁰= 23.42388737

which rounds to 23.42

You might be interested in
The MTC Theater holds 250 people, and last night’s performance sold out!  Students paid $3.00 per ticket, while adults paid $5.0
Lilit [14]

9514 1404 393

Answer:

  • s + a = 250
  • 3s + 5a = 1050

Step-by-step explanation:

Let s and a represent the numbers of student and adult tickets sold. The system of equations that can be written from the given information is ...

  s + a = 250 . . . . . . total of tickets sold

  3s +5a = 1050 . . . dollar value of tickets sold

_____

The solution is (s, a) = (100, 150). 100 student tickets and 150 adult tickets were sold.

3 0
3 years ago
Rick knows that 1 cup of glue weighs 1/18 pound. He has 2/3 pound of glue. How many cups of glue does he have?
Basile [38]
\begin{array}{ccc}1\ cup&-&\frac{1}{18}\ lb\ (pound)\\\\x\ cup&-&\frac{2}{3}\ lb\ (pounds)\end{array}\ \ \  \ \ \ cross\ multiply\\\\\\\frac{1}{18}x=1\times\frac{2}{3}\\\\\frac{1}{18}x=\frac{2}{3}\ \ \ \ \ \ |multiply\ both\ sides\ by\ 18\\\\18\times\frac{1}{18}x=18\times\frac{2}{3}\\\\x=6\times2\\\\\boxed{x=12}\\\\Answer:He\ has\ 12\ cups\ of\ glue.
6 0
3 years ago
X-4, for x=-4<br> Can you pls help me like NOW!!!!
boyakko [2]

Answer:

-8

Step-by-step explanation:

It's basically -4-4. Which means -(4+4) = -8.

5 0
3 years ago
Out of these numbers which two are perfect squares. 20.25, 32, 16.9, 3.24
a_sh-v [17]

Answer:

<h2><em><u>3.24</u></em> </h2>

<em><u>= yes, because the sqrt of 3.24 is 1.8</u></em>

<h2><em><u>20.25</u></em></h2><h3>= yes, because the sqrt of 20.25 is 4.5</h3>
5 0
3 years ago
Joe has some pocket money. He spends 90% of it. He has fifty pence left. How much pocket money did he have.
MrMuchimi
He has 1.4 i mean its kinda easy if you try 
5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the difference between scalene and icicles
    13·1 answer
  • I NEED HELP ON 15 AND 16 PLEASE HELP ME I DONT UNDERSTAND IT
    13·1 answer
  • Solve the equation by completing square method a²-5a+6=0
    12·1 answer
  • A circle with center at (0,0) passes through (-8,0. Find the circumference and area of the circle in terms of p.
    5·1 answer
  • Solve the equation.<br> n3 = 8
    5·2 answers
  • A 5-pound bag of cat food costs $11.25.What is the unit price of the cat food in dollars per pound?
    9·2 answers
  • You are part of a football team there are three possible outcomes for each match: win, lose or draw. What is the probability of
    7·1 answer
  • What is the resulting ordered pair if the value of the independent variable is 2?<br> f(x) = -5x + 4
    10·2 answers
  • Find the domain of f(x).<br><br> f(x)= 3x-2/8x+24
    9·1 answer
  • In order for a matrix to be inverse, what must be true?
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!