1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rzqust [24]
2 years ago
6

6. The sequence is recursive. Find the value of the next term in the sequence.

Mathematics
1 answer:
Alisiya [41]2 years ago
8 0

Answer: the value is 30

Step-by-step explanation:

you are going up by 5 so 25+5 IS 30

CAN I HAVE BRAINLIEST PLEASE

You might be interested in
Select the correct answer from each drop-down menu.
liubo4ka [24]

Step-by-step explanation:

function f was reflected over the x-axis and translated 2 units left

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can somebody help me out please?
kondor19780726 [428]

Answer:

all work is shown and pictured

7 0
3 years ago
A quadratic equation is shown below:
AfilCa [17]

the solutions to a general quadratic equation is

X=-b±√b²-4ac/2a  ,, When ax²+bx+c=0

the discriminant is the expression under the radical b²−4ac

Part A:

discriminant is (-16)² - 4(9)(60) = -1904

there are two complex solutions  

Part B:  

4x² + 8x − 5 = 0

4x² + 10x -2x - 5=0

2x ( 2x + 5) - 1(2 x + 5) =0  

(2x + 5)(2x-1) = 0

      /                     \

    /                          \

2x+5 = 0                 2x-1 =0    

x = -5/2                     x = 1/2

5 0
3 years ago
Which describes the positions on a horizontal number line? All points to the left of one are positive. All points to the right o
kow [346]

the answer is D. All points to the left of zero are negative.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Toben bought ​ 5 1/2 ​ pounds of chicken, which cost $3.50 per pound. What was the total cost of the chicken?
schepotkina [342]

The chicken cost $1.57 per pound.

You figure this out by dividing the total amount of chicken 5.5lbs (5 1/2) by the cost per pound.

5.5 / 3.50 = 1.57

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Solve the inequality
    8·1 answer
  • A store marks up the price of a sweater by $7.35. The total cost of the sweater is 25.65. How much does the store pay for the sw
    10·1 answer
  • A number is multiplied by 2,and tgen the product is added to 9. Tge result is 49.Whatvus tye number
    10·1 answer
  • Deon rented a truck for one day. There was a base fee of $20.95 , and there was an additional charge of 90 cents for each mile d
    5·1 answer
  • What expression is equivalent to 5(6x + 3y)
    7·1 answer
  • Identify the property. ( x + y ) + z = x + ( y + z )
    6·1 answer
  • How do we do order of operations
    14·2 answers
  • 1Joe gets a job picking fruit. Joe is paid $5 for every bushel of apples he
    13·1 answer
  • Can u pls help me with this question ​
    6·1 answer
  • Please help!!! i’ll mark brainliest!
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!