1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
TiliK225 [7]
3 years ago
13

21 lbs of bananas cost $252. How many lbs of bananas can you get with $420 ?

Mathematics
2 answers:
Olenka [21]3 years ago
7 0

Answer:

Step-by-step explanation:

if 21 lbs of bananas cost 252 dollars

1 lb costs 252/21=12 dollars/pound

420/21=35

with 420 dollars you can buy 35 lbs

zhuklara [117]3 years ago
3 0

Answer:

you would get 33.6 lbs of bananas

Step-by-step explanation:

420 ÷ 252 = 1.6 repeating

21 lb * 1.6 = 33.6

You might be interested in
Randy coffee shop sells a refill mug for $8.95. Each refill costs $1.50. Last month Sean spent $26.95 on a mug and refills. How
Ratling [72]

Answer:

The answer is 12

Step-by-step explanation:

Step 1: $26.95 - $8.95 (which equals $18.00)

Step 2: 18 divided by 1.50 (which equals 12)

5 0
3 years ago
For all nonzero real numbers a,b,c, and d such that c/d = 3a/2b , which of the following expressions is equivalent to b?
Serggg [28]

Answer:

Step-by-step explanation:

Calculate it together

6 0
3 years ago
⦟KLJ and ⦟JLM are a linear pair. Find the measures of ⦟KLJ and ⦟JLM.
KATRIN_1 [288]

Answer:

Step-by-step explanation:

6x + 12 + 4x + 8 =  180 {Linear pair}

6x + 4x + 12 + 8 = 180 {Combine like terms}

         10x + 20  = 180   {Subtract 20 from both sides}

              10x =  180 - 20

             10x  = 160    {Divide both sides by 10}

               x = 160/10

                x = 16

m∠KLJ = 6*16 + 12

            = 96 +12

            = 108

m∠JLM = 4*16 + 8

            = 64 + 8

            = 72

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please answer question no 2 only
Zielflug [23.3K]

Answer:

<u>27</u> = <u>3</u> = <u>18</u> = <u>5</u><u>4</u>

36 4 24 72

Step-by-step explanation:

27÷3=9 (WHAT YOU DO TO THE TOP YOU HAVE TO DO TO THE BOTTOM)

36÷9=4

24÷4=6 (WHAT YOU DO TO THE TOP YOU HAVE TO DO TO THE BOTTOM)

6×3=18

54÷18=3 (WHAT YOU DO TO THE TOP YOU HAVE TO DO TO THE BOTTOM)

24×3=72

7 0
3 years ago
What is the answer at the bottom?
salantis [7]

Answer:

15n

Step-by-step explanation:

Since it is 15 samples per day, you just need to multiple 15 by the number of days.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the sum of a finite geometric series. The sides of an equilateral triangle measure 16 inches. The midpoints of the sides of
    8·2 answers
  • H/ 1/2 = 6<br> h= ?<br><br><br> PLEASE HELP ASAP! I REALLY NEED THIS!
    15·2 answers
  • Can you check my question please?Thanks for your help. 12 points.
    12·1 answer
  • What is the measure of each exterior angle of a regular triangle
    12·2 answers
  • A+8+A=18<br> 2A+3B=46<br> B+7+C=27<br> A+2B+3C=?
    5·1 answer
  • Find the difference: 3 4/6 - 1/6
    9·2 answers
  • Costs of homes can be very different in different parts of the United States. a. A 450-square-foot apartment in New York City co
    9·2 answers
  • Find the measure of the indicated angel
    15·1 answer
  • Using the net below, find the surface area of the triangular prism.
    13·2 answers
  • I’m not sure if I got the answer right and I need help on the table I’m lost
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!