The recipe calls for 5/8 cups butter and Angie wants to triple the recipe.
Therefore, if Angie is tripling the recipe, she is multiplying all of the ingredients in the recipe by 3.
So for the butter, this would be:
5/8 * 3 = 15/8
Next, we should turn this improper fraction into a mixed number so that we can compare it to the amount of butter that Angie has.
15/8 = 1 7/8
1 7/8 > 1 1/4
Thus, Angie DOES NOT have enough butter to triple the recipe.
Answer:
D) 2x² + 4x - 30
Step-by-step explanation:
Follow the FOIL method:
FOIL =
First
Outside
Inside
Last
...and is the order you multiply to solve:
(x + 5)(2x - 6) =
(x)(2x) = 2x²
(x)(-6) = -6x
(5)(2x) = 10x
(5)(-6) = -30
Combine like terms. Simplify:
2x² -6x + 10x - 30 = 2x² (-6x + 10x) - 30 = 2x² + 4x - 30
2x² + 4x - 30 is your answer.
~
You can use the proportion.
$4.99 / 1 kg = x / 1.8 kg
x = ($4.99 * 1.8 kg) / 1 kg
x = $8.98
Therefore, in 1.8 kg of potatoes, it costs at $8.98
☺️<span>✌️</span>
Answer:
-16 / 2
Step-by-step explanation:
You have 16 negative tiles and you are dividing it into 2.
Lo siento is a Spanish word for sorry.