Answer:
450 foe
Step-by-step explanation:
Answer:
Answer Placeholder (I'm going to solve it and answer when I'm done)
Step-by-step explanation:
Answer:
Step-by-step explanation:idk
Idk
Answer:
18 yards of material needed to make 24 shirts
Step-by-step explanation:
The unit rate is
1 shirt
------------------------------ = 1 1/3 shirts per yard of material = 4/3 shirt/yard
0.75 yards material
This rate could also be written as 3/4 yard per shirt
Multiply this latter rate by 24 shirts:
3 yard
-------------- * 24 shirts = 18 yards of material needed to make 24 shirts
4 shirt
$4.05/1.8 oz= $2.25 per oz
Final answer: $2.25 per oz