1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aliya0001 [1]
3 years ago
7

Peyton spent $15.05 on 7 gallons of gas for her car. Jamal is buying the same gasoline,

Mathematics
1 answer:
blagie [28]3 years ago
8 0

<em>15.05 ÷ 7 = $2.15 per gallon</em>

<em>--</em>

<em>2.15 x 4 = $8.60</em>

<em>--</em>

<em>jamal can buy 4 gallons of gas</em>

<em />

You might be interested in
Which statement about the graphs of functions g(x)<br> (x - 1)2 and f(x) = x2 is true?
katrin2010 [14]

Answer:What is the axis of symmetry and vertex for the function f(x) = 3(x - 2)2 + 4? ... Which best describes the transformation from the graph of f(x) = x2 to the graph of ... The graph of the function is 1 unit up and 2 units to the left from the graph of y = x2. ... Which statement about the function is true?

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
If 600 J of work is done in 3 s, what is the power? (Power: P = W/t) 0.005 W 200 W 603 W 1800 W
nikitadnepr [17]
B) 200W
Hope this helps amigo
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
To solve the equation 12x = –72, you ?
IgorLugansk [536]

12x=-72 //:12

12x:12=-72:12

x=-6

6 0
3 years ago
How do you find the scale factor of two triangles, 0.3 and 2.4?
bagirrra123 [75]
Divide the larger one by the smaller one. 2.4 divided by 0.3 gives you 8. That means the scale factor is 8, or the larger triangle is 8 times larger than the smaller. We can prove this by multiplying 0.3 by 8 and getting 2.4
8 0
3 years ago
The cost of, y, of a large pizza with x topping from pats pizzeria can be modeled by a linear function. A large pizza with no to
Firdavs [7]

Answer:

The cost would be 22.75

Step-by-step explanation:

To find the cost of each topping, we simply take the excess cost and divide it by the number of toppings. To find the excess cost, take the new cost and subtract the original cost.

17.50 - 14.00 = 3.50

Now divide that by the amount of toppings.

3.50/2 = 1.75

Now we can multiply the new number of toppings by that amount and add the cost of the pizza.

5(1.75) + 14.00

8.75 + 14.00

22.75

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The net of a square pyramid is show: what is the surface area of the figure? 20 points answer
    15·1 answer
  • In the given right triangle, find the missing length to the nearest tenth.
    12·1 answer
  • Y/3x-z for x=3 y=4 and z=1
    12·1 answer
  • What is the equation of the line that is parallel to the given
    10·1 answer
  • Olive has read 79 pages on her book. Which equation shows how many more pages she has to read?
    5·1 answer
  • EXPERT HELP I'LL GIVE BRAINLIEST: EXPLAIN THE ANSWER
    14·2 answers
  • Which of these is also (always) a rhombus? (Select all that apply.)
    5·2 answers
  • 4x^2-23x+28 factor please ??
    10·1 answer
  • A pizza had 9/10 left before Lucas ate 4/5 of the pizza. How much pizza is left over?
    12·1 answer
  • Nicole has a pack of playing cards &amp; she chooses a card at random. what is the probability that she picks an ace?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!