1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Butoxors [25]
3 years ago
13

I really don't get these questions

Mathematics
1 answer:
Mazyrski [523]3 years ago
3 0

Answer:

B

Step-by-step explanation:

280 + 5(–5) + (–42) + 2(75) + (–200)

280 - 25 - 42 + 150 - 200

280 - 67 + 150 - 200

280 - 67 - 50

213 - 50

= $163

You might be interested in
PLEASE help what would it be?
sveticcg [70]

Answer: #8292829282

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Factoer out the greatest common factor of 56^ - 49x + 14
babymother [125]
56x² - 49x + 14 = 7(8x² - 7x +2)

_____
The greatest common factor of 56, 49, and 14 is 7.
6 0
3 years ago
Expression that represent the product of q and 5 divided by 2
Anni [7]
The answer is
5q/2 or q×5/2
8 0
3 years ago
Find the least common multiple of these two expressions 8v^5w^8 and 14
Morgarella [4.7K]
True..............................................
4 0
3 years ago
Please help!!!! i am despite, i will mark brainlyest
Sedaia [141]

Answer:

x=12

10x = 120

5x = 60

Step-by-step explanation:

paralellograms will become 360 degrees

so 2(5x) +2(10x)= 360

Simplify:

10x + 20x = 360

= 30x

divide both sides by 30 and isolate

<u>30x </u> = <u>360</u>

30        30

x=12

multiply 12 by 10x and 5x

10x = 120

5x = 60

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Which statements are true for the following expression?
    15·1 answer
  • What is the equation of the line perpendicular to the line y=4/9x-2 that passes through the line 4,3
    10·2 answers
  • Find the value of tan θ for the angle shown. (2 points)
    6·2 answers
  • Simplify 4y+6x-3(x-2y)​
    9·2 answers
  • 5(2к)<br> What expression is equivalent
    11·1 answer
  • The total cost of filling your car with gas varies directly with the number of gallons of gasoline you are purchasing. If a gall
    12·2 answers
  • 1. Kevin jogged 5.2 miles each day for 18 days last month. How many miles did she jog last month?
    9·1 answer
  • Apply the markup or markdown to each item and then find the retail sale price of the following items. ​Round to two decimal plac
    12·2 answers
  • If 6 cans of soda costs $2.35, what is the unit rate? Round to the hundredths place.
    13·1 answer
  • What is the factored form of this expression?<br> 18x2 - 50
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!