1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Temka [501]
3 years ago
10

Mrs. Watanabe is choosing a cell phone plan. One plan costs $35 a month and includes 450 minutes. The charge for each minute

Mathematics
1 answer:
sertanlavr [38]3 years ago
6 0

Answer:

this is only a statement with no question so I'm just assuming the question here:

It would be cheaper to buy the $$35/month plan if he uses under 575 min/month and cheaper to buy the $55 plan if using over 575 min/month

Step-by-step explanation:

$35 + x$0.16 = $55

-35. -35

_________________

x$0.16 = $20

÷ 0.16. ÷0.16

______________

x = 125 min

450 + 125 = 575 min

You might be interested in
What is the slope of a line that is parallel to the line with the following equation? y= -2/3x+2
NISA [10]

Answer:

-2/3

Step-by-step explanation:

Hope this helped.

6 0
3 years ago
I kinda need help. Math isn't my best subject.
Brrunno [24]
She earn $55,200

92,000 * .6 =
8 0
3 years ago
A jar of olive oil is priced $10.08 for 8 ounces. What is the cost per ounce? If Jan wants to buy 5 jars, how much will she spen
Amanda [17]

Answer:

$1.26 per ounce

5 jars=$50.40

Step-by-step explanation:

$10.08/8 ounces=$1.26 per ounce

$10.08/jar x 5 jars=$50.40

3 0
3 years ago
How may different arrangements are there of the letters in ALASKA? 7 of 10 (5 complete) HW Score: 26.15% E Que The number of pos
Lubov Fominskaja [6]
<h2>Answer:</h2>

The number of possible arrangements is : 120

<h2>Step-by-step explanation:</h2>

We know that in order to find the different arrangements which are possible we need to use the method of permutation.

The arrangement of a given word is calculated as the ratio of the factorial of number of letters to the product of factorial of numbers the number of times each letter is repeating.

The word is given to be:

                    ALASKA

There are a total of 6 letters in the given word

Out of which a letter "A" is  repeating  3 times.

Hence, the number of arrangements possible are:

        =\dfrac{6!}{3!}\\\\\\=\dfrac{6\times 5\times 4\times 3!}{3!}\\\\\\=6\times 5\times 4\\\\\\=120

4 0
3 years ago
Growth or decay: 1/2(10)^x
suter [353]

Answer:

Growth

Step-by-step explanation:

If the base (the number in the parentheses) is less then 1 then it is a decay, and if it's larger than 1 it is a growth.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • The sum of 9/10 and 1/32 is less than 1 or more than 1?
    5·2 answers
  • what is a divers speed when he impacts the water from a cliff that is 128 feet high with an initial upward velocity of 32 feet/s
    14·1 answer
  • The triangles are similar.<br><br> What is the value of x?
    14·2 answers
  • Is (-1,1) a solution to y=3x+4 and 4y-3x=-7
    12·1 answer
  • A radius of a circle is 14 cm and a chord has 18 cm. What is the distance between the center of the circle and the chord
    8·1 answer
  • State whether the following statements are true or false mathematics.<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cgeqslant" id="T
    14·2 answers
  • Which shows the numbers in order from least to greatest?<br><br> 3.93,3.51,3.72,3.19
    11·1 answer
  • Doe anyone know this? At least someone have to
    9·1 answer
  • Your friend has locked themselves out of the house, and they need your help to get back in. They have a 15 foot long ladder, and
    15·1 answer
  • X + y = 92 and y = 3x - 4
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!