1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marina86 [1]
3 years ago
12

Ms. Johnson asked her class to write an equivalent expression to

Mathematics
1 answer:
dimulka [17.4K]3 years ago
7 0
No one got the correct answer. The answer is supposed to be 7(2d+3k-dk-1). All the coefficients are divisible by 7, thus only the integers are changed. However, the variables cannot be a factor because they do not have the same variables that all the coefficients must have.
You might be interested in
Which of the following are exterior angles? Check all that apply. ASAP please
emmainna [20.7K]
Your answer is 5 and 1.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 16-ounce bag of cereal costs about $2.88. What is the unit rade of the cereal?
VLD [36.1K]

Answer:

18 cents per ounce

Step-by-step explanation:

The first step is to identify the unit. In this case, you are told you have 16-ounces. Therefore, your unit is an ounce.

To find the price of one ounce, just divide your price of $2.88 by 16.

Unit rate = $2.88 / 16 = 0.18 or 18 cents per ounce.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
A group of students and workers entering a metro station were asked whether they were riding the bus or the subway. the two-way
Otrada [13]

The addition of the row and column shows that the number of people polled will be 166.

<h3>How to calculate the number?</h3>

From the information given, the guest thing to do is to add the column. This will be:

= 48 + 118 = 166

Also, it's important to add the row. This will be:

= 69 + 97 = 166

Therefore, the number of people polled will be 166.

Learn more about column on:

brainly.com/question/1788884

#SPJ4

3 0
2 years ago
What is 168 cm in feet
NeTakaya

5.51181 in feet. Hope this helps

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
which of the following is the equation of the line that passes though the point (-2,1) and has a slope of 4
Ierofanga [76]

An equation that goes through (-2, 1) and has a slope of 4 is y = 4x + 9.


You can find this by looking for the y-intercept (b) by using the slope (m), the point and slope intercept form. The work is below for you.


y = mx + b

1 = 4(-2) + b

1 = -8 + b

9 = b


Now we can use that and the slope to create the equation y = 4x + 9

4 0
3 years ago
Other questions:
  • An epidemic has hit Hanthaway City. The population is declining 24% every hour. In just 8 hours, there are only 15,542 people le
    12·1 answer
  • What’s the value of x
    10·2 answers
  • Find w(6) for the function w(x) = 4x+5
    5·2 answers
  • A rectangular driveway has an area of 880 square feet and a perimeter of 128 feet. What are the dimensions of the driveway?
    10·1 answer
  • Calculate the power in kilowats required to lift a 500 kg mass 12 meters in one second
    10·1 answer
  • Which shows 43 billion in scientific notation?
    7·1 answer
  • How do you factorise xy zy?
    8·1 answer
  • Sipho buys a bread on Monday and eats a third of it. On Tuesday he eats half of what is left over. If the bread is cut in 21 sli
    6·1 answer
  • 2m=-6n-5 literal equation
    9·1 answer
  • What is the radius and diameter of the following circle?
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!