Answer:
18 cents per ounce
Step-by-step explanation:
The first step is to identify the unit. In this case, you are told you have 16-ounces. Therefore, your unit is an ounce.
To find the price of one ounce, just divide your price of $2.88 by 16.
Unit rate = $2.88 / 16 = 0.18 or 18 cents per ounce.
The addition of the row and column shows that the number of people polled will be 166.
<h3>How to calculate the number?</h3>
From the information given, the guest thing to do is to add the column. This will be:
= 48 + 118 = 166
Also, it's important to add the row. This will be:
= 69 + 97 = 166
Therefore, the number of people polled will be 166.
Learn more about column on:
brainly.com/question/1788884
#SPJ4
5.51181 in feet. Hope this helps
An equation that goes through (-2, 1) and has a slope of 4 is y = 4x + 9.
You can find this by looking for the y-intercept (b) by using the slope (m), the point and slope intercept form. The work is below for you.
y = mx + b
1 = 4(-2) + b
1 = -8 + b
9 = b
Now we can use that and the slope to create the equation y = 4x + 9