1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
marishachu [46]
3 years ago
12

Which expression is equivalent to 2(9 + 7)?

Mathematics
1 answer:
il63 [147K]3 years ago
3 0

Step-by-step explanation:

option 1 is ur answer hope this helpss bro

You might be interested in
Cedric purchased a new refrigerator and stove at Home Depot for $3,729 on a deferred payment plan with no down
lesya [120]

Answer:

correct option is d. $242.81

Step-by-step explanation:

given data  

APR = 25.5% = \frac{25.5}{12}     = 2.125  

paid = $3,729

solution

we get here finance charge on the 1st month by multiplying 3,729 and now adding it to existing balance

so we get finance charge for the second and third months similarly as

APR ÷ 100 = \frac{2.125 }{100}  = 0.02125

so 1st  

= $3,729 × 0.02125  

= 79.25  

and  

$3,729  + $79.25 = $3808.24  

so for next  

= $3808.24 × 0.02125  

= 80.93

and  

$3808.24  + $80.93 = $3889.17  

so for next  

= $3889.17  × 0.02125  

= 82.64  

and  

$3889.17 + $ 82.64  = $3971.81

so  

finance charge =  3971.81 - 3729  

finance charge = 242.81  

so correct option is d. $242.81

8 0
3 years ago
6.is it Open or close
Free_Kalibri [48]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the area of a triangle with a base of 27 mm and a height of 10 mm?
nexus9112 [7]

Answer:

area of triangle = 135 mm²

Step-by-step explanation:

Area of a triangle = 1/2 × b × h

Area of a triangle = 1/2 × 27 × 10

Area of a triangle = 135 mm²

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help solve(7y+5)-2(4y-3)
ANEK [815]
7y+5-8y+6 Group like terms 7y-8y+5+6 -y+11 or 11-y
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which is the best buy?
sesenic [268]
3 bottles of juice
6.72/3 = $2.24 < amount paid for each bottle

11 bottles of juice
24.86/11 = $2.26 <amount paid for each bottle

9 bottles of juice
20.25/9 = $2.25 < amount paid for each bottle

16 bottles of juice
35.68/16 = $2.23 < amount paid for each bottle

*the best buy would be to get 16 bottles for $35.68*




10 bars of soap
23.20/10 = $2.32 < amount for each bar of soap

16 bars of soap
36.48/16 = $2.28 < amount for each bar of soap

13 bars of soap
29.51/13 = $2.27 < amount paid for each bar of soap

12 bars of soap
27.60/12 = $2.30 < amount for each bar of soap

*the best buy would be to get 13 bars of soap for $29.51*

hope this helps :)



















8 0
3 years ago
Other questions:
  • Bob bought 4 packs of peppermint gum and 3 packs of cinnamon gum. Each package contained 10 pieces of gum. If Bob divided the gu
    10·2 answers
  • Help me plzzzzz need help
    13·1 answer
  • How do you work this out?
    5·2 answers
  • ) 6. What is the volume of the composite figure
    10·1 answer
  • An expression is shown below.<br> (x4/3)(x2/3)<br> What is the product of the two factors?
    6·1 answer
  • Ben is 5 years older than Violet. After eight years, Ben's age will be 1.2 times of Violet's age at that time. How old will Viol
    5·1 answer
  • 1.6[7-4m]=30<br> 2.[5+6a]-3=8
    10·1 answer
  • Diego scored nine points less than Andre in the basketball team Noah scored twice as many points as Diego if Noah scored 10 poin
    9·2 answers
  • Find the value of x​
    9·1 answer
  • Mrs. Rogers sold 49 out of 78 crafts at the fair. What percent of her crafts did she sell? Show your
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!