The cost of 4 cartons of fresh cream is 5.76. What is the cost of 13 such Cartons?
2 answers:
Answer:
18.72
Step-by-step explanation:
cost of four cartons = $ 5.76
cost of one carton = $ 5.76/4
cost of 13 cartons= $ 5.76/4× 13
=$ 18.72
Step-by-step explanation:
Cost of four cartons: 5.76
Cost of one carton: 5.76/4 times 13.
Cost of 13 cartons: 5.76/4 times 13 = 18.72
You might be interested in
Graph made up for the given function f(x)=(1/2)^x
.08 x .04 is the right answer
The answer is 20. Hope it helps.
A'(1,-2)
B'(1,-3)
C'(-1,-3)
D'(-1,-2)
Answer is C) 6
36 + 3(4x - 9) = 6(2x + 1)
36 + 12x - 27 = 12x + 6
12x - 12x = 6 - 9
0 ≠ -3
No solution