1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lisabon 2012 [21]
3 years ago
13

Jeff is baking a cake the recipe says that he has to mix 32 g of vanilla powder to the flower Jeff knows that one cup of that pa

rticular vanilla powder has a mass of 120 g he added two thirds of a cup of vanilla powder to the flower should just add more vanilla powder to make the exact recipe or did he go over and by what amount
Mathematics
1 answer:
Lady_Fox [76]3 years ago
6 0
Two thirds of the one cup that he added is 80g, so he went over by 48g
You might be interested in
This one is hard can some body help me
natali 33 [55]
First option because 3 x 10^9 is 3,000,000,000
5 0
2 years ago
What is 2x +3y+6x+9y
shusha [124]

Combine like terms to get 2x + 6x which is 8x and 3y + 9y which is 12y so the simplified answer is 8x + 12y

7 0
3 years ago
This is for geometry & I need help.
KiRa [710]

Answer:

1540 cubic millimeters

6 0
2 years ago
Refer to the figure below to complete the following problem.
Ratling [72]
Im pretty sure the answer id b
4 0
2 years ago
Solve the equation. | x | -7 =6
guapka [62]
Hi there!

Let's solve this equation step by step!
|x|  - 7 = 6

First add 7 to both sides.
|x|  = 13



Next we need to take a look at the meaning of the stripes between our variable. Those stripes mean we are dealing with an absolute value function. The absolute value stripes make everything between the stripes positive; also when we plug in a number. In this particular question we can plug in both -13 and 13 at the position of n, because when -13 is made positive, it fulfils the equation.

Hence,
x= 13 or x = - 13

~ Hope this helps you!
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Solve 3x2 + 13x = 10
    7·1 answer
  • HELP!!Find the eighth term of the sequence given by the rule
    10·1 answer
  • 300 Less Than 3 tenths
    5·1 answer
  • Answer this plsss <br> I need it now
    7·1 answer
  • A 3-pound box of grapes costs $12.00. What is the price per ounce?
    13·2 answers
  • Which option can be modeled by a linear function?
    9·1 answer
  • Heyyy I need helppp plzzz
    6·2 answers
  • When you graph an inequality, you used a closed dot when you use which<br> symbols?
    15·1 answer
  • I need help with this ​
    7·1 answer
  • Which one is equivalent what’s the work that goes with it? i’m very confused
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!