1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Brums [2.3K]
3 years ago
9

I am completely lost on this one it’s from algebra nation

Mathematics
1 answer:
Flura [38]3 years ago
3 0

Answer:

The answer to your question is the second and the last choices

Step-by-step explanation:

Data

Enterprises               cost             cost per hour

Rock the house        $500              $50

Elegant home                                  $75

Process

1.- Write an equation for the total cost in Rock the house

         Total cost = $500 + 50h

2.- Write an equation for the total cost in Elegant home

          Total cost = $75h

Solution

- The first option is incorrect because it does not consider the initial cost

- The second option is correct

-The third option is incorrect, it would be correct if they work with both enterprises

-  In rock the house     500 + 50(15) = 500 + 750 = $1250

- In Elegant home        75(15) = $1125

-The last option is also correct

You might be interested in
A suit is on sale for $154. If the original price of the suit was $440, what percent was discounted for the sale?
9966 [12]
The dollar amount of the discount is 440 - 154 = $286.
Therefore the percentage discount for the sale is given by:
\frac{286}{440}\times100=65\ percent
3 0
3 years ago
Let f(x) = x^2+ 5x and g(x) = 5 - x. Find f(3) + g(3)​
Alchen [17]

Answer:

26

Step-by-step explanation:

f(x)=x^2+5x g(x)=5‒x

f(3)=3^2+5(3) g(3)=5‒3

f(3)=9+15 g(3)=2

f(3)=24

f(3)+g(3)=24+2

=26

i think it is easy to understand &i hope it helps you

6 0
4 years ago
Please answer these last four questions.
Crank

Answer:

numbwer 8 is 44.04

Step-by-step explanation:

plz put brainliest

4 0
3 years ago
When a factory operates from 6 AM to 6 PM, its total fuel consumption varies according to the formula f(t)=0.9t^3−0.6t^0.5+10, w
Nataly [62]

Step-by-step explanation:

the answer is in the image above

7 0
3 years ago
You invest $3,200 in an account that pays an interest rate of 7.25%, compounded continuously. Calculate the balance of your acco
a_sh-v [17]
I=prt
i=(3200)(7.25)(12)
i=278400
p+i=$281600
6 0
3 years ago
Other questions:
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cfrac%7B1%7D%7Bp%7D%20%20%2B%20p%20%3D%204%20%5C%5C%20" id="TexFormula1" title=" \frac{1}
    14·1 answer
  • Julian puts 3.5 gallons of gasoline in his tank.If this is 14% of the total volume of his tank how many gallons of gasoline can
    12·1 answer
  • Let f(x) = x2 + 6 and g(x)= x+8/x . Find ( g o f)(­ -7)
    15·1 answer
  • Find the percentage decrease if a players batting average dropped from 0.273 to 0.265 in one season.
    7·1 answer
  • What is 3/25 written as a percent
    15·2 answers
  • The equation of the line that has a slope of -1 and goes through (-3,0) is:
    14·1 answer
  • The grocery store has a sale on canned tomatoes: 4 cans for $5.00. Find the unit rate (cost per can).​
    6·1 answer
  • I need an explanation so I can understand this because am very confused
    7·1 answer
  • Helppp i need answer now will give points
    5·1 answer
  • Question 2-4
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!