1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
12345 [234]
2 years ago
13

In ATUV, the measure of _V=90°, VU = 84, TV = 13, and UT = 85. What ratio

Mathematics
1 answer:
aksik [14]2 years ago
8 0
Tyyyyyy llama I love you I love the way you are the best friend I love you I love the
You might be interested in
HELP ME PLEASE!!,I WILL GIVE BRAINLIEST!!I PROMISE!!:)
Alja [10]
The answer is D, to get rid of a radical you multiply by the radical to cancel out
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
A bag contains 6 red and 10 black marbles. If Mia picks a marble, records its color, and returns it to the bag 200 times, how ma
Daniel [21]
She can expect to pick a black marble 125 times
7 0
3 years ago
What is the answer to -6 -(6)
kicyunya [14]

Answer:

The answer is 0

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The large Magellanic Cloud is a galaxy that orbits our milky way galaxy at a distance of 1.79 × 10^5 light years. which shows th
Softa [21]
It would be 179,000. You just multiply them together.
8 0
3 years ago
A cylinder has volume 45 pie and radius 3. What is its height?
liraira [26]

Answer:

5 units

Step-by-step explanation:

The <u>volume of the cylinder</u> is the area of the circle multiplied by it's height. Therefore, the volume of the cylinder is πr² × h, which when simplified, gives us πr²h. Let's substitute the volume and the radius in the formula to find the height.

⇒ πr²h = Volume of cylinder

⇒ (π)(3²)(h) = 45π

Now, simplify the equation to evaluate the area of the cylinder.

⇒ (π)(3²)(h)/(3²)(π) = 45π/(3²)(π)

⇒ (h) = 45π/(9)(π) = 45/(9) = 5 units

7 0
2 years ago
Other questions:
  • How many times does 13 go into 80
    9·2 answers
  • Is 100in more than 3yd 1 ft
    15·2 answers
  • Expand the following logarithmic expression.
    5·1 answer
  • ryan pays $3.78 for a bag of 14 tangerines. find the unit price in dollars per tangerine. if necessary round your answer to the
    12·1 answer
  • Solve for x: −1 &lt; x + 3 &lt; 5
    7·1 answer
  • Alfred draws candles randomly from a pack containing 4 colored candles of the same shape and size. There are 2 red candles, 1 gr
    14·1 answer
  • Height of 12 and base of 5 find the hypotanues
    14·1 answer
  • Please help me understand this!
    13·1 answer
  • A hiker is walking up a mountain. The hiker starts at the ground and
    10·1 answer
  • 28 divided by 6 is?? I’m in the 7th grade helping my little sis out can remeber this stuff
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!