1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aleksandr82 [10.1K]
3 years ago
7

Write a quadratic function in vertex form whose graph has the vertex (1, 0) and passes through the point (2, −17) .

Mathematics
1 answer:
lara [203]3 years ago
5 0

Answer:

Step-by-step explanation:

Given,

Vertex (h, k ) = (1,0)

Now,

We know,

f(x) = a(x-h)²+k

Since, it passess through (2, −17)

Put x = 2 and  y = - 17

or, -17 = a(2 - 1)² + 0

or, -17 = a

Now,

f(x) = a(x - h)² + k

     = -17(x - 1)² + 0

     = -17x² + 34x - 17

You might be interested in
A variable needs to be eliminated to solve the system of equations below. Choose the correct first step. - 9x + 107=-126 — 9x —
Svetach [21]

Answer:

fbi open up hujuiiiiii>hhhhh

4 0
2 years ago
A small bar of gold measures 20 mm by 150 mm by 2 mm. One cubic milimeter of gold weighs about 0.0005 ounces. Find the volume in
Kay [80]

Answer:

= 3oz

Step-by-step explanation:

v = 20mm ×150mm ×2mm = 6000 mm^3

so, the weight is

6000 mm^3 × 0 .0005oz/1mm^3 = 3oz

6 0
2 years ago
The range of 3, 5, 1, 2, 4, 6, 0, 2 is *
Scrat [10]

Answer:

6-0=6

Step-by-step explanation:

you take the highest number subtract the lowest answer

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
If 20 chickens laid 120 eggs. at this rate , how many eggs would 30 chickens lay
Strike441 [17]

Answer:

120 divided by 20 is 6

Step-by-step explanation:

Its 30.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help its due soon! :(
mariarad [96]

Answer:

So, the correct answer is that as x gets bigger, f(x) moves towards positive infinity.

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Please don't get it wrong!!
    9·1 answer
  • ASAP! WILL BRAINLIEST PERSON WHO ANSWERS FIRST! PLEASE!
    13·2 answers
  • Box of 12 golf balls costs $45. what is the unit rate
    5·1 answer
  • To divide 3/8 ÷ 1/4 using a model, which of the following are true? Select all that are correct.
    11·1 answer
  • How many years would it take to eat 1 billion hamburgers
    7·2 answers
  • 2х + Зу = 5<br> у= 5 - x <br> also need method
    14·1 answer
  • PLease help please i need helo on this
    6·2 answers
  • Solve for x<br> please help me an explanation is not needed if you don’t want to add it !
    11·1 answer
  • What is the sales tax on sunglasses if
    9·1 answer
  • What is the value of 5 in 564,242
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!