1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aleksandrvk [35]
3 years ago
15

Two friends are collecting stuffed animals Veronica has 5 more than

Mathematics
2 answers:
Mars2501 [29]3 years ago
8 0

Answer:

subtraction... we need the rest of the question.

Step-by-step explanation:

:/

Ronch [10]3 years ago
3 0
We need to see the rest of the question...
You might be interested in
Tom works 14 hours a week for 10 weeks and earns a total of $1,351.00. How much money does he make per hour?
vagabundo [1.1K]
14 hours a week
works 10 weeks

totally  14 \frac{hours}{week} \ *\ 10 weeks\ =\ 140\ hours

earns $1,351

so \frac{1,351}{140}  \frac{\$}{h} =9,65

He makes $9,65 per hour.

M


6 0
3 years ago
Lauren has 4 3/8 cups of flour.Each batch of her pancake batter needs 1 1/4 cups of flour.How many batches of her batter can she
GuDViN [60]
She can make 3 batches. 3 batches will take 3 3/4 cups. If she made 4 it would take 5 cups
5 0
3 years ago
In ΔSTU, the measure of ∠U=90°, the measure of ∠T=32°, and US = 5.8 feet. Find the length of ST to the nearest tenth of a foot.
murzikaleks [220]

Answer:

10.9451≈10.9 feet

Step-by-step explanation:

sinT= hypotenuse/ opposite = x/5.8

sin32= x/5.8

x*sin 32=5.8

x=5.8/sin 32= <u>10.9451≈10.9 feet</u>

8 0
2 years ago
Walmart sells 10 pens for $8.99 Walgreens sells 25pens for 19.75 which store has the better buy
monitta
Walmart: 10 pens/$8.99 -> $.89/pen
Walgreens: 25 pens/$19.75-> $.79

Walgreens has the better deal

6 0
2 years ago
How much would $500 invested at 6% interest compounded monthly be worth after 5 years? Round your answer to the nearest cent. A(
sergeinik [125]
Please enclose the "nt" inside parentheses:  <span>A(t)=P(1+r/n)^(nt).

Then:  A = $500*(1+0.06/12)^(5*12) = $641.68</span>
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Two high school students are hired to rake leaves .
    11·1 answer
  • Plz help in ASAP I need it I will give you BRAINLEIST whatevrr it is called
    12·1 answer
  • In 1 month 12 gloves were sold for a total of $561. Right handed des gloves cost $45 and left handed gloves cost 52$ each. How m
    5·1 answer
  • what it the better value for the money, $8.99 for a package of 8 cold remedy capsules or $2.25 for 2 capsules​
    8·1 answer
  • 1) What is the equation of a line that is perpendicular to 2x+y=−4 and passes through the point (2, −8)
    15·1 answer
  • Inscribed angles math lib <br> Need help with number 2 , 3 , and 4 thank you!!!
    14·2 answers
  • i had $3 and my mom gave me $10 and my father gave $30 and my aunt and my uncle gave me $100 and i had another $7.how did i have
    8·1 answer
  • 1. How would you describe the strugure of the Yavapai-Apache Nation's government? 2. What is one check or balance mentioned in t
    14·1 answer
  • Calculate.<br> 5 10<br> 2 x 104<br> Write your answer in scientific notation.
    13·1 answer
  • If one person was born January 1st 2008 and the other person was born April 2nd 2007 what is the age difference?​
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!