1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
garik1379 [7]
3 years ago
11

Simplify a-(a+b) (it's not b or a-b)

Mathematics
2 answers:
kolbaska11 [484]3 years ago
6 0

Answer:

-b

Step-by-step explanation:

a-(a+b)

a-a-b

-b

dedylja [7]3 years ago
4 0
-b a-(a+b)
a-a-b
-b
You might be interested in
Please help me!! I don't understand<br> No linksssss
AVprozaik [17]

Answer:

thanks haahhahahaha

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
You are working on an experiment where you want to test the effects of caffeinated beverages on the behavior of cats. You will t
vichka [17]
For the experiment, you need 2L of cola. Your first option would be to purchase 1 2L bottle of cola for $2.25. 

To calculate the second option, let's convert milliliters to liters first. There are 1,000 milliliters in 1 liter. With this, we know that there are 2,000 milliliters in 2 liters. Option 2 comes in 500-milliliter cans, which means that you would need 4 of them (2,000/500 = 4). 4 cans multiplied by $0.50 would cost you $2.00. 

Let's check the cost of your answer options.
A. 4 cans - As seen above, this would cost $2.00.
B. 1 bottle - From the question, we know this would cost $2.25.
C. 2 bottles - This would be more soda than you need and would cost $4.50 ($2.25x2)
D. 1 can - This would be .5L and not enough soda for the experiment.
E. 5 cans - This would cost $2.50, but would be an extra 500mL of soda.
F. 2 cans - This would only be 1L of soda and not enough for the experiment.
G. 3 cans - This would be 1.5L of soda and not enough for the experiment either.

For the best price option, you would choose A (four cans of soda). This would give you the amount of soda that you need at the lowest price.
6 0
3 years ago
What do u think the answer is !!
AveGali [126]

Is that the full question, because it doesn't make sense to me :/

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Eli packed 1,920 peanuts into 8 sacks. He packed an equal number of peanuts in each sack. How many peanuts did he pack into each
svlad2 [7]
D because one thousand nine hundred twenty divided by 8 equals two hundred and forty
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
7 added to the product of 14 and f
Doss [256]
14f + 7

“Product” means multiplication, so we can assume 14 and f are being multiplied (14f.) Add that to 7, and you have an expression! Have a great day.
4 0
3 years ago
Other questions:
  • 120 students attend top view high school.the ratio of teacher to students is 1:30.
    11·1 answer
  • (Algebra 2) write a polynomial function of least degree with integral coefficients that has the given zeros.
    6·1 answer
  • Need help on this one to plz show work
    8·1 answer
  • What percent of 250 is 75?
    11·1 answer
  • Some reports claim that the Dunkin' Donuts chain sells 950 million donuts in five months. At this rate, how many donuts would Th
    5·2 answers
  • The price of an item has been reduced by $3.45. The new price is $22.36. What was the original price?
    7·1 answer
  • B) (8x3 + 27) = (2x + 3)​
    6·2 answers
  • What is an equation of the line that passes through the points (-6, 3) and (-5,2)
    11·1 answer
  • Solve pls brainliest
    9·2 answers
  • *
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!