1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ratling [72]
3 years ago
5

Please help I will give brainlest

Mathematics
1 answer:
Sladkaya [172]3 years ago
7 0

Step-by-step explanation:

D. 321 square feet

26-15= 11

6*11= 66ft²

15*17= 255ft²

255+66= 321ft²

Area= 321ft²

Might be wrong but hope it helped!

You might be interested in
What the percent of 160 is 56? Use the bar model
kow [346]

Answer:

35%

Step-by-step explanation:

See attached for visual

  • 160= 8*20
  • 8 = 1/20 = 5% of 160
  • 56= 8*7
  • 7*5% = 35%

56 is 35% of 160

8 0
3 years ago
I need help plzzzzzzzzz help me​
andrew11 [14]

Answer:

Which do you need help with?

1. -6 is 4 units from -2 in the negative direction.

2. A. and D

Step-by-step explanation:

When adding negative numbers the negative will be more, but if you are adding positive and negative numbers, whichever sign (+ or -) has the bigger number then that is the sign of the answer.

Additive inverses are when two numbers are added together to equal zero. Therefore if you have -3+3, it would be an additive inverse.

Hope this helps.

5 0
3 years ago
Which store has the better buy? Pet Smart sells 20 pounds of pet food for $13.99 or Chewy sells 50 pounds of pet food for $37.99
zimovet [89]

Answer:

pet smart sell

Step-by-step explanation:

because it is cheaper than other sell

6 0
3 years ago
How do I make a the subject?<br><br> S= a/4 + 8u
Crazy boy [7]
S= a/4 + 8u

S - 8u = a/4 (First you subtract 8u from both sides)

4(S - 8u) = a ( Then you multiply both sides by 4)

Final answer:
4(S - 8u) = a
8 0
3 years ago
Rewrite the word sentence, a number n is at least 4 as an inequality
DIA [1.3K]
At least 4 means its minimum value is 4 so n≥4
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Plz help ASAP !!!!!!!!!!<br> WILL MARK BRAINLIEST <br><br> Thank u!
    15·1 answer
  • I need help I'm not good at this very much
    7·1 answer
  • Translate to Algebra
    12·1 answer
  • Find the measure of each equalateral triangle if AB=2x ,BC=x+7 ,CA=4x-14
    15·1 answer
  • A school cafeteria wants to survey a random sample of 50 students about the quality of food. During one lunch period, every 5th
    9·1 answer
  • The perimiter of a rectangle is 128 inches. The width of the rectangle is 4y inches. Find the length of the rectangle in terms o
    15·1 answer
  • School lunches cost $14.50 per week. About how much would 5.5 weeks cost of lunches​
    6·2 answers
  • Whats 93, −76, 102, −101, 83, −48 least to greatest
    10·2 answers
  • In january, desmond begins saving $25 per month for a used car. each month, he is able to save $5 more than the previous month.
    9·1 answer
  • 20 friends compared the number of text messages they sent in a day. The results are represented in the table below:
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!