1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Umnica [9.8K]
3 years ago
13

Lyla flew her radio-controlled airplane 500 feet in 20 seconds. She claims that the speed of her airplane was 25 feet per second

during the flight. What assumption must Lyla make for her claim to be true?
PLEASE HELP!!!
Mathematics
2 answers:
REY [17]3 years ago
7 0

Answer: C

Step-by-step explanation: A. The airplane flew in a circle. B. The airplane flew in a straight line. C. The airplane flew at a constant speed. D. The airplane flew faster at the end of the flight than at the beginning. yeeeeeeeeet :D

evablogger [386]3 years ago
6 0

Answer:

That her plane flew 625 feet

Step-by-step explanation:

You might be interested in
When Θ = 5 pi over 6, what are the reference angle and the sign values for sine, cosine, and tangent? Θ' = negative pi over 6; s
timama [110]

Answer:

Option C is correct.

Step-by-step explanation:

\theta=\frac{5\pi }{6}

We need to find reference angle and signs of sinФ, cosФ and tanФ

We know that \theta=\frac{5\pi }{6}radians is equal to 150°

and 150° is in 2nd quadrant.

So, Ф is in 2nd quadrant.

And In 2nd quadrant sine is positive, while cos and tan are negative

The reference angle Ф' is found by: π - Ф

=> Ф = 5π/6

so, Reference angle Ф' = π - 5π/6

Ф' = 6π - 5π/6

Ф' = π/6

So, Option C Θ' = pi over 6; sine is positive, cosine and tangent are negative is correct.

5 0
3 years ago
Cherries cost $5 for two pounds and $7.50 for 3 pounds. a. What is the cost per pound? b. Is it constant? c. If you were to grap
Debora [2.8K]
It is Constant. The cost per pound is 2.50 dollars. two would be on the x-axis, and 5 dollars would be on the y-axis. likewise, 3 would be on the x-axis, and 7.50 dollars is on the y-axis. 5 pounds would cost : $12.50
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the slope<br> (-5,2) (-12,-11)
KonstantinChe [14]

Answer:

m= 13/7

Step-by-step explanation:

(-5, 2) , (-12, -11)

Slope(m)

m= (y2-y1)/(x2-x1)

m= (-11 - 2)/(-12 + 5)

m= (-13)/(-7)

m= 13/7

5 0
3 years ago
7. Write the equation of the line that is perpendicular to y = -5x + 1 and passes through the point (2,-1). slope intercept equa
Svetach [21]

Answer:

y = 1/5x - 7/5

Step-by-step explanation:

y = 1/5x + b

-1 = 1/5(2) + b

-1 = 2/5 + b

-7/5 = b

4 0
2 years ago
Along the Oregon trail the trading post in fort Laramie, Wyoming, sold a 16 pound of beef je rky for 5.92 what was the cost per
MaRussiya [10]
You need to divide the amount from the quantity
So 5.92 divide by 166= $0.37 per pound.
3 0
3 years ago
Other questions:
  • X + y = 6
    15·1 answer
  • 2x+7y=1<br> X+5y=2 answer using elimination method
    6·1 answer
  • A gaming system is marked down from 290 to 188. What is the percentage of the discount?
    13·1 answer
  • I need to know what is 20% of 120
    10·2 answers
  • .48 divided by 9.23 rounded by nearest tenth
    14·2 answers
  • Evaluate the function g(x)=-2x^2+3x-5 for the input values -2,0, and 3
    13·1 answer
  • Plz help me asap i need help plz i will mark you as brainlist
    12·1 answer
  • Select all expressions that are equivalent to 5x + (x+6) + 3x.
    11·2 answers
  • Six times the difference of a number and 4 is no more than 10.
    14·1 answer
  • -n - 6n + 4 = 53<br> How do I solve this
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!