Answer:
2+2 = 4 yes thats correct
Step-by-step explanation:
Answer:
Time to land on 11ft is 4.25 seconds
Step-by-step explanation:
Given

Required
Solve for t when height is 11ft
This implies that 
So: substitute 11 for y in 

Collect Like Terms


Express both sides as squares


Take square roots of both sides (ignore negative)

Solve for t


Hence, time to land on 11ft is 4.25 seconds
Answer: (Supermart) Equation 1 = $2.70÷5 lb = $0.54 per lb
(Market One) Equation 2 = $2.60÷4 lb = $0.65 per lb
Since the unit price of bananas per lb in Supermart is less than the unit price of bananas per lb in Market One, Supermart has the better price.
The answer should be number two