1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Leya [2.2K]
3 years ago
7

Please help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Mathematics
1 answer:
Rama09 [41]3 years ago
6 0

Answer:

a)smaller b)equivalent

Step-by-step explanation:

greater because the median height of the indoor plant is 1 cm whereas the full sunlight plant's is 2.5 cm

equivalent because  the ratio of growth is limited due to natural circumstance's (standardization)

You might be interested in
Is this is right, please help
frozen [14]
7:54...10:55 - 33 minutes is 10:22.  Then subtract 2 hours, brings you to 8:22.  Then subtract 28 minutes, and is 7:54
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve for the final amount you need to pay. Chinese foos $120 for delivery. You want to pay 15% tip. How much money total money
gogolik [260]

Answer:

<em>$150</em>

Step-by-step explanation:

Given

Delivery amount = $120

Percent tip on the delivery amount = 15%

Tip amount = 15% * 120

Tip amount = 0.15 * 120 = $30

Total money paid = Delivery amount + Tip

Total money paid  = $120 + $30

Total money paid = $150

<em>hence the total money you will give the delivery boy is $150</em>

7 0
3 years ago
A company had 488 customers. Only 50% of the company's customers bought makeup. Only 50% of the customers that bought makeup sai
Hunter-Best [27]

Answer:

1. 244

2. 122

3. 61

Step-by-step explanation:

1. 244 because I divided 488 by 2.

2. Divide 244 by 2.

2. Divide 122 by 2.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
at the supermarket, gum is sold in packs of 8 pieces each . one pack of gum cost$ &amp;1.92. what is the unit cost per piece of
Umnica [9.8K]

the unit cost per piece of gum is 0.24

5 0
3 years ago
Sasha's biweekly salary is $1540. what is her gross monthly salary?
Scilla [17]

Answer:

B. $3336.67

Step-by-step explanation:

Bi weekly means every 2 weeks

There are 52 weeks in a year,  so there are 52/2 = 26  26 pay periods for bi-weekly

1540*26 =40040 is the yearly salary

There are 12 months in a year

Divide the yearly salary by 12

40040/12 = 3336.67

This would be the monthly salary

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Let f(x) = ln(1 − 2x). Which of the following represents f '(x) for all values of x for which the function is defined?
    9·1 answer
  • A bridge in the shape of a parabolic arch is modelled by this function (see pic).
    15·1 answer
  • A swimming pool had 2.5 million liters of water in it. Some water evaporated, and then the pool only had 2million liters of wate
    15·1 answer
  • Which is the better deal? Question 2 options: 1 lb of apples for $2.50 3 lbs of apples for $4.25 5 lbs of apples for $7.20 10 lb
    10·1 answer
  • Inqualites question <br> Complete the inequality expression that describes this set of numbers:
    9·1 answer
  • SOLVE PLEASE IT IS A FRACTION 8 + √6 / √2
    9·1 answer
  • The joint F.D.P of a bivariate VA (X, Y) is given
    15·1 answer
  • In ΔQRS, q = 73 inches, r = 40 inches and s=51 inches. Find the measure of ∠S to the nearest degree
    13·2 answers
  • PLEASE HELP!!! I WILL GIVE BRAINLIST!!
    14·2 answers
  • 16+4(c-5)=220 what is c
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!