1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sever21 [200]
3 years ago
14

Corbin is selling cheese at the farmers' market. One wheel of cheese has a diameter of 11 inches. Part A Calculate the area of t

he wheel of cheese. Use 3.14 for Th. square inches Part B If the 11-inch wheel of cheese costs $21.35, what is the cost per square inch? $ 1.95 per square inch​

Mathematics
1 answer:
PSYCHO15rus [73]3 years ago
6 0
Answer:
2.19 i had this question .
You might be interested in
The gateway arch in St Louis Missouri weighs about 20,000 tons what is the exact number in tons the arch weight
tigry1 [53]
17,246 tons, hope this helps! :) 
7 0
3 years ago
How do you solve this following inequality? T+6>-4
AysviL [449]
T+6>-4
T -6>-6
----------
T>-10
That is the answer

7 0
3 years ago
Suppose that Prudie earns the same each day.write an inequality to find how much she needs to earn each day
Sedbober [7]

let the amount of money earned by Prudie be p

since she earns the same amount of money each day after two days she has earned 2p

therefore the amount of money she needs  to earn each day equals p\geq0

3 0
3 years ago
Can anyone help please?
eduard

Answer:

2x+y=5.

Step-by-step explanation:

slope(m)=-2

passed through point (0,5)=(x1,y1)

then

the equation is

(y-y1)=m(x-x1)

or (y-5)=-2(x-0)

or (y-5)=-2x

or 2x+y=5 is the equation.

4 0
3 years ago
it is not always helpfule to rewrite an equation in standard form as a first step in solving it? true or false
Anni [7]

Answer:

True

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the volume of the tissue paper in the packaging box?
    6·1 answer
  • What is 9 and 19/18 simplified
    11·2 answers
  • What Is the area of the trapezoid​
    13·1 answer
  • A study conducted in 2000 found that the mean number of children under 18 per household in a certain community was 1.7. A statis
    7·1 answer
  • Help me pls now its late and i need to turn it in.
    15·2 answers
  • A 12 ounce can of store brand tomato paste costs $1.46 at a supermarket. The unit price of the sauce is listed on the shelf belo
    11·1 answer
  • Let N be the universal set and A, B, C, D be its subsets given by A={x:xisaevennaturalnumber},B={x:xNandxisamultipleof3} C={x:x
    12·1 answer
  • A, B & C lie on a straight line.
    13·1 answer
  • In triangle ABC, D is the midpoint of side AB and E is the midpoint of side BC. The area of triangle ABC is 56 square units. Fin
    15·1 answer
  • A line is parallel to the line y = x and passes
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!