1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
marishachu [46]
2 years ago
13

Q: An experiment was conducted to study the effect of increasing the dosage of a certain barbiturate on sleeping

Mathematics
1 answer:
aleksklad [387]2 years ago
5 0

Answer:

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is the area of the base of a paper cone, in square inches, with a height of 15 inches and a volume of 900 cubic inches?
Mamont248 [21]

Answer:

180 sq. in.

Step-by-step explanation:

The formula for the volume of a circular cone is V = (πr^2h)/3

So, 900 = (15πr^2)/3

2700 = 15πr^2

180 = πr^2 = area of the circular base

5 0
3 years ago
Determine the average rate of change from x = 0 to x = 4
galina1969 [7]

Answer:

I'm super bad at math sowy!!!

Step-by-step explanation:

\(T T)/

5 0
3 years ago
Help pls I don’t know anything
prohojiy [21]

Answer:

Step-by-step explanation:

first do this

6 0
1 year ago
Apples are on sale for $1.20 a pound. Logan bought 3/4 pound. How much money did he spend on apples?
STALIN [3.7K]
3/4 pound* ($1.20/ 1 pound)= $0.90

Logan spent $0.90 on apples~
4 0
3 years ago
Find the nth term of each of the sequences.<br> (a) 16, 19, 22, 25, 28, ...<br> (b) 1,3,9,27,81,...
juin [17]

Answer:

a) 16, 19, 22, 25, 28, 31, 34, 37, 40

b) 1, 3, 9, 27, 81, 243, 729, 2187

<h3>Explanation:</h3>

a) Add 3 on every number.

b) Multiply every number by 3.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • If f(x)=2x+4 and g(x)=x-5, find (f-g)(x)
    6·1 answer
  • A cube has a volume of 729 cubic centimeters. What can be concluded about the cube? Check all that apply. Recall the formula mr0
    6·2 answers
  • A news article says that high school students are currently spending an average of 15 hours per week doing homework online. You
    7·1 answer
  • Whats another way to write 300 70 5/10 8/100?
    8·1 answer
  • Find the unit rate: $9.60 for 4 pounds. and how whould you solve it
    14·1 answer
  • Ben has 5/8 gallon of milk in a container. He used 3/8 gallon of milk to make a cale. How much milk is left in the container
    9·1 answer
  • A function has the function rule y = x - 7. If the input is 4, what is the output?
    5·1 answer
  • When dividing fractions, like 1/5 divided by 3/4 what do we do?
    13·1 answer
  • 4x-3=2x+7<br><br><br> HELP PLEASEEE
    11·2 answers
  • Given the table, what is the linear equation?
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!