1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ahrayia [7]
3 years ago
10

4 bottles of water cost 10 dollars at a music festival.

Mathematics
1 answer:
TiliK225 [7]3 years ago
6 0

Answer:

7 dollars and 50 cents, price per bottle is 2 dollars (you can get this answer by dividing 10/4) and 50 cents multiply that by 3 and you get the answer, 7 dollars and 50 cents.

Step-by-step explanation:

I believe this is correct, if not feel free to let me know and I will fix it. I'm sorry in advance if it is incorrect.

You might be interested in
1930 to the nearest 1000​
Delvig [45]
2000, since it’s above 1500
8 0
1 year ago
Read 2 more answers
3x = y + 4<br> 4y = 3x-1<br> O A. y = 3x + 3<br> OB. 4y = 3x - 1<br> O C. 2y = x-3<br> D. y = 3x-4
iogann1982 [59]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

3x=y+4

4y=3x-1

Subtract 4 from both sides of the second equation to isolate y:

y=3x-4

Therefore, the correct answer is D. Hope this helps!

3 0
3 years ago
Describe the different types of results that will occur when performing transformations on equations that have one solution, no
Elena-2011 [213]
this number is of a fraction and conclusions translation
3 0
3 years ago
What is the slope of the line?
erastovalidia [21]
The slope of what line or are you looking for detention
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Aluminum can have a capacity of 2.32 L. How many milliliters of soup can it hold? Helpfull tip (1 L = 1,000 mL)
liubo4ka [24]

Answer:

  • 2320 mL

Step-by-step explanation:

Convert the volume from L to mL according to capacity of the can.

  • 2.32 L = 2.32 * 1000 mL = 2320 mL
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the answer to John bought a video game on sale for $35. The original price of the game was 3 times that amount. John als
    13·1 answer
  • I need help with this
    12·1 answer
  • (8 2/5 ÷x+3 5/9)÷4 1/6=1 1/3
    15·1 answer
  • The local school sponsored a mini-marathon and supplied 40 gallons of water per hour for the runners. What is the amount of wate
    6·1 answer
  • Expressions that show the quotient of a number n and 4
    12·1 answer
  • D= 5/6 (F+G) solve for G
    11·1 answer
  • 1/2 hour :$1.25 what is the unit rate per hour
    14·2 answers
  • A rock is projected directly upward from ground level with an initial velocity of 90 feet per second. Give the function that des
    6·2 answers
  • An said that the difference between two negative numbers must be negative. Was he right? Use examples to illustrate your answer.
    10·2 answers
  • Help me pls I rlly need this​
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!