1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anna007 [38]
2 years ago
14

What is the unit rate $8.99 for 8 lbs

Mathematics
1 answer:
Umnica [9.8K]2 years ago
6 0

Answer:

$1.12

Step-by-step explanation:

Divide.

8.99 / 8 = 1.12375

Round to the nearest cent if necessary.

1.12375 → 1.12

Best of Luck!

You might be interested in
Bao is driving to a concert and needs to pay for parking. There is an automatic fee of
aivan3 [116]

Answer:

16

Step-by-step explanation:

6+2(t) --> 6+2(5) --> 6+10=16

7 0
2 years ago
Which number is least -5 or - 4.5
drek231 [11]

Answer:

Step-by-step explanation:

-5 BECAUSE -4.5 IS CLOSER TO 0

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Does a decimal point move when you multiply a whole number by hundred
antiseptic1488 [7]
Hey there!
The answer to your question is: Yes.

When you multiply a whole number by 100, the decimal place moves two places to the right. 

<span>(If you feel that my answer has helped you, please consider rating it and giving it a thank you! Also, feel free to make the best answer, the brainliest answer!)
</span>
<span>Thank you! :D</span>


3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the sum of -7/10+4/10
tia_tia [17]

Answer:

-3/10

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Y varies directly as x if y is 2 when x is 8 then the constant of variation is 1/4
sp2606 [1]

Answer:

a. True.

Step-by-step explanation:

y = kx

y = 2 when x = 8 gives:

2 = 8 * k

k = 2/8 = 1/4.

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Constance invested $4500 for 3 years in a savings account paying simple interest with a yearly interest rate of 3.5%. How much s
    7·2 answers
  • Show me the work to solve 0.3465÷0.21
    5·2 answers
  • Jen and sarah go to lunch at green grill. Their meals total $28. If the two want to split the costof everything (bill,tax,and ti
    11·1 answer
  • What kind of triangle Is ACD
    13·1 answer
  • ⚠️PLEASE ANSWER FAST⚠️
    13·1 answer
  • What are to equivalent ratios to 6:7...14:28....27:9...15:12......35:40
    15·1 answer
  • sunita is paid $36 per hour and works 9 hour per day. she receives one paid day off for each 18 days that she works. what is her
    13·1 answer
  • Dylan paid a plumber $120 for 4 hours of labor. How much does the plumber charge per hour of labor?
    12·2 answers
  • HEY GUYS HELP ME AND ILL MARK YOU BRAINLIEST - THANNKYOU
    6·2 answers
  • BRAINLIEST!!!!!!!!!!!
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!