1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Oksanka [162]
2 years ago
10

Someone works in a grocery store and earns $7.20 per hour. The store will pay them an extra 5% per hour if she works on Saturday

. If that person works a 5 hour shift on Saturday, how much will she earn for that shift?
Mathematics
1 answer:
siniylev [52]2 years ago
4 0

Answer:

$7.20*(1.05)*5

$37.80

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Evaluate the function f(x) = -7x + 2 at f(-18).
enyata [817]

Answer:

128

Step-by-step explanation:

-7x+2 = -18(-7)+2=126+2=128

7 0
2 years ago
First examples pt 1 no one answer
andrew11 [14]

Answer:

  It takes the second worker 11 hours to do the job alone  

Step-by-step explanation:

The problem tells you how to work it.

  \dfrac{1}{11}+\dfrac{1}{x}=\dfrac{2}{11}\\\\x+11=2x \qquad\text{multiply by 11x}\\\\11=x \qquad\text{subtract x}

x = 11 tells you the second worker takes 11 hours to do the job alone.

_____

You can also work directly with the fractions. Subtract 1/11 and you have ...

  1/x = 1/11

It should not be a real stretch to see that x=11. If you need, you can multiply both sides by 11x to get 11=x.

3 0
3 years ago
Total surface area of this shape
skelet666 [1.2K]

Answer:

6 * 10 * 6

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
If a dozen eggs cost $1.35,what is the unit cost?
Lemur [1.5K]

Answer:

The cost of an egg is $0.11

Step-by-step explanation:

Given : The cost of one dozen of eggs is $ 1.35

We have to find the cost of one egg.

We know, one dozen has 12 units

Thus, One dozen of eggs contain 12 eggs

So cost of 12 eggs is $ 1.35

So to find the cost of one egg divide the cost by 12.

We get,

1 egg = \frac{1.35}{12}=0.1125

Thus, The cost of an egg is $0.11

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
how many pounds of coffee worth $10 a pound should be added to 20 pounds of coffee worth $4 a pound to get a mixture worth $5 a
Solnce55 [7]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

1. if the mass of coffee worth $10 is 'x', then its worth is 10x, and the worth of the mixture is 5(x+20);

2. using the previous item it is possible to write the next equation:

5(x+20)=4*20+10*x; ⇒ x=4.

3. the required mass is 4 pounds.

5 0
2 years ago
Other questions:
  • 2x^2-19x+9=0 quadratic formula or zero product property. Which ever is easier?
    14·1 answer
  • Does 6/8 = 3/4 and is it true
    7·2 answers
  • Help please practical math
    9·1 answer
  • The table shows the annual increase in cost in t years for certain grocery items. Based on the formula A = C(1 + r)t, which equa
    8·2 answers
  • 7/21 equivalent fractions<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cfrac%7B7%7D%7B%3F21%7D%20" id="TexFormula1" title=" \frac{7
    10·1 answer
  • The value of -4*2 is______
    12·2 answers
  • I will fail if i dont pass this test plzz helpp!!​
    5·1 answer
  • Advanced Mathematical Decision Making..... <br> The height is ____<br> the distance is_____
    5·1 answer
  • Two cards are drawn from a well-shuffled deck of 52 playing cards. Let X denote the number of aces drawn. Find P(X = 1).
    5·1 answer
  • Consider the ratio table.
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!