1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Norma-Jean [14]
2 years ago
9

If you take a number, times by 5 then add 7. You get the same as if you took the number, times by 9 then add 3. What is the numb

er?
Mathematics
2 answers:
Scorpion4ik [409]2 years ago
6 0

Answer:

5_7=2 9_3=6. 5+7=12 9+3=12

Step-by-step explanation:

miss Akunina [59]2 years ago
5 0

Answer:

I got 291. And my number was 5.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Each set of points are connected to form a line segment. What is the length of each?
nadya68 [22]

Answer:

i think it's A because of the 5

4 0
3 years ago
A study on the population of wolves is being done in a county to determine how the number of wolves has changed over time. The p
mr_godi [17]

Answer:

<h2>The year is 2010.</h2>

Step-by-step explanation:

The population of wolves is given by P(t) = 80(0.98)t.

The study has began in the year of 2000 and will end in 2020.

The difference between 2000 and 2009 is 9 years and the difference between 2009 and 2020 is 11 years.

Hence, the maximum value of t is 11.

The domain is 0 \leq t \leq 11.

The population will be 80, that is P(t) = 80.

Hence, 0.98t = 1, or, t = \frac{1}{0.98} = \frac{100}{98}  = \frac{50}{49} ≅1.

In (2009 + 1) = 2010, the population of wolves will be 80.

3 0
3 years ago
Which figure is shown
Ainat [17]

Answer:

pyramid

Step-by-step explanation:

plz make me brainliest

7 0
3 years ago
What is this answer im being timed so plz help
olchik [2.2K]

Answer:

(Kind of cheating but since you're timed I'm just gonna five you the answer:

3/11

Step-by-step explanation:

I got this by guessing a bit, I used what varibles I had and 0.27 & 3 and used them.

So 3/0.27 = 11.11 (Repeating) so then I rounded this to a whole number,

3/11 = 0.27 (Repeating)

6 0
3 years ago
What point in the feasible region maximizes the objective function, 3x + y ≤ 12, x+y ≤5, x ≥0,y ≥0
forsale [732]

Step-by-step explanation:

We have to find the point in the feasible region which maximizes the objective function. To find that point first we need to graph the given inequalities to find the feasible region.

Steps to graph 3x + y ≤ 12:

First we graph 3x + y = 12 then shade the graph for ≤.

plug any value of x say x=0 and x=2 into 3x + y = 12 to find points.

plug x=0

3x + y = 12

3(0) + y = 12

0 + y = 12

y = 12

Hence first point is (0,12)

Similarly plugging x=2 will give y=6

Hence second point is (2,6)

Now graph both points and joint them by a straight line.

test for shading.

plug any test point which is not on the graph of line like (0,0) into original inequality 3x + y ≤ 12:

3(0) + (0) ≤ 12

0 + 0 ≤ 12

0 ≤ 12

Which is true so shading will be in the direction of test point (0,0)


We can repeat same procedure to graph other inequalities.

From graph we see that ABCD is feasible region whose corner points will result into maximum or  minimu for objective function.

Since objective function is not given in the question so i will explain the process.

To find the maximum value of objective function we plug each corner point of feasible region into objective function. Whichever point gives maximum value will be the answer

7 0
3 years ago
Other questions:
  • The table represent the function f(x) if g(x) =4x -8 which statement is true see picture please thank you inadvance
    15·1 answer
  • Two teams of interns are wrapping donated gifts at a hospital. if the teams work alone, team a can wrap all of the gifts in 7 ho
    8·1 answer
  • Solve for x <br> 3x - 2 (x - 4) = 5 (2x + 1 )
    12·2 answers
  • What is the value of 6^3 x 2 3
    11·1 answer
  • 50 students in 4 buses. how many is in each bus
    11·1 answer
  • You have a budgeted $3200 per month for your total expenses. The cost of rent per month is $1050 and the cost of food is $300. T
    9·1 answer
  • What’s y if 2+1/6y=3x+4
    12·1 answer
  • Find the unit rate
    12·1 answer
  • Help! 13 points and brainliest! <br> Question in picture attached
    13·1 answer
  • Please help can't get this wrong.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!