1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
victus00 [196]
3 years ago
11

Consider the following pair of equations: y = −2x 8 y = x − 1 Explain how you will solve the pair of equations by substitution.

Show all the steps and write the solution in (x, y) form.
Mathematics
2 answers:
NARA [144]3 years ago
8 0
If so y= -2x and 8y=x-1...

solution:

y=-2x \\  \\ 8y=x-1 \Rightarrow \\  \\  8.(-2x)=x-1 \Rightarrow \\  \\  -16x=x-1 \Rightarrow \\  \\  17x=1 \Rightarrow \\  \\  x=\dfrac{1}{17}


givi [52]3 years ago
5 0

Step-by-step explanation:

Consider the following pair of equations: y = −2x 8 y = x − 1 Explain how you will solve the pair of equations by substitution. Show all the steps and write the solution in (x, y) form.

You might be interested in
I need help on this the full answer
Elan Coil [88]

Answer:

t > 3

Step-by-step explanation:

1 hour = 194

582 / 194 = 3

She needs to ride for 3 hours to burn 582 calories

She needs to ride for more than 3 hours to burn more than 582 calories

5 0
3 years ago
Find the number that is 2/3 of the way from 3/4 to 3 5/12
IRINA_888 [86]

Answer:

I got 2.527. And the 7 repeats I’m wasn’t sure if you wanted it in a fraction but it shouldn’t be difficult to convert if you have a calculator with that function

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
3. Is this an arithmetic or a geometric sequence? 5, 10, 15, 20, 25, ...
VikaD [51]

Answer:

arithmetric

Step-by-step explanation:

the difference is so simple

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
a taxi driver fills the gas tank and. calculates that the car traveled 356.25 miles using 9.5 gallons of gas how many miles per
earnstyle [38]

Answer:

37.5 Miles Per Gallon

Step-by-step explanation:

You find the unit rate of miles per gallon by dividing the miles by the gallons

356.25/9.5

= 37.5

7 0
2 years ago
Jeff’s birthday party costs $5,plus an additional $2 for each guest he invites. Write an equation that shows the relationship be
GarryVolchara [31]
Cost c
guest g
the cost is 5
for each guest $2
so we will say
2g
Therefore, the equation is c =5 +2g
8 0
3 years ago
Other questions:
  • How can you solve quadratic equations in one variable?
    7·1 answer
  • If 2 1/4 pounds of bananas cost $1.89 what is the cost per pound
    13·2 answers
  • For every performance, Jim’s band charges a $35 setup fee plus $20 for each hour they play. They charged $120 for their last per
    15·1 answer
  • Trey has 75 in his saving account. Each month he deposits 25 into the account. Which expression shows the amount of money that T
    7·1 answer
  • HELP ASAP!! WILL GIVE BRAINLIEST ❤️
    12·1 answer
  • Cuanto es 4n - 2 =-18
    11·1 answer
  • Serena lister all the possible three-digit numbers that can be created using each of the dígitos 7 , 8 and 9 only once. Which of
    6·1 answer
  • data show that men who are married and also divorced or widowed men earn quite a bit more than men the same age who have never b
    13·1 answer
  • 6. NO CALCULATOR (except for checking) [VIPP #5] Solve the linear equation. Write solutions in set notation or in sentence form.
    12·1 answer
  • 38 divided by 817,152​
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!