Answer:
12* ( 4+5)
Step-by-step explanation:
48 = 12 * 4
60 = 12 * 5
48 + 60 = 12*4 + 12*5
= 12*( 4 + 5)
= 12* 9
= 108
Answer:
6 and half for 27
Step-by-step explanation:
5 because 6 times 5 equal 30
<span>We know that the cost of 5 kg of peanuts is $4.50, then the unit price per kilogram is
$4.50/5 kg = 0.90 $/kg
And the unit price per gram is:
$0.90 / kg * 1 kg/1000 = 0.0009 $/g or 0.09 cents/gram</span>
Volume= Length • Width • Height
Given info: 6•8•9= 432cm cubed