Answer:
1. its substitution
2.
3. order of operations
4. variable
5. equation
Step-by-step explanation:
Answer/Step-by-step explanation:
2) There is a cluster, and as x increases, y increases.
As x increases y increases it may be confusing because it steps down and then goes back up the overall shows that the number has gone up. it is a cluster because all the numbers are in a very close group.
A=$2.49/15oz≈$0.166/oz (17 cents per ounce to nearest cent)
B=$3.32/20oz=$0.166/oz (same as above)
So A=B, they both has the same price per ounce.
Answer:
2
Step-by-step explanation:
-1^2+7
1+7 =8
-1 +5 =4
8/4 =2