1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
klemol [59]
3 years ago
13

What is the difference of the fractions? 7/8 - 5/8

Mathematics
1 answer:
WINSTONCH [101]3 years ago
7 0

Answer:

7/8 - 5/8 = 2/8. 2/8 simplified is 1/4

Step-by-step explanation:

P.S Can I have brainliest?

You might be interested in
A 9-pack of plastic cups costs $7.83. What is the unit price?
Illusion [34]

Answer:

0.87$ per unit ........

6 0
3 years ago
The quotient of a number y and 2.<br> A. 2/y<br> B. 2(y)<br> C. 2 + y<br> D. y/2
Virty [35]

Answer:

The answer to your problem is B.

7 0
3 years ago
X - Зу = -2<br> X - Зу = 16
Stells [14]
Answer: x - 3y = -2
x = -2 + 3y

x - 3y = 16
x = 16 + 3y

8 0
3 years ago
If one supplementary angle measure 51 degrees the other angle measures 39 degrees?
mojhsa [17]
The answer to your question is false
7 0
3 years ago
Solve for y. <br><br> 3y – 12 = –30 A. –6 B. 32 C. –2 D. 2
kogti [31]
3y-12=-30
3y=-30+12
3y=-18
y=-18/3
y=-6.
Answer: A. 
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Help please!!!! ;-; staph scrolling
    5·1 answer
  • The function f(x) varies inversely with x and f(x) = 0.9 when x = 0.5 what is f(x) when x = 1.5 ?
    6·2 answers
  • The price for 3 pounds of apples is $3.99. What is the unit rate?
    14·2 answers
  • The radius of a circle is ____ to the tangent where the radius intersects the circle.
    11·1 answer
  • Help❗❗❗❗PLS! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    13·1 answer
  • Help me find area and perimeter of this problem
    7·1 answer
  • Please solve question 2
    6·2 answers
  • Plz help! WILL GIVE BRAINLIEST
    15·1 answer
  • Chicken is normally $2.15/lb. but if you purchase 26 pounds for $41.34, how much do you save per pound?
    13·2 answers
  • Solve the equation. Show all your work. Put your final answer in the blank.)<br> 12x + 9 1 = 12
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!