55.405 is bigger then 55.045
Answer:
3.17
Step-by-step explanation:
0.45x + 0.72 + 5x = 18
5.45x = 17.28
x = 3.17
Answer:
Both sizes are better because they cost Same.
Step-by-step explanation:
Consider the provided information.
A coupon offers $1.00 off the 16
Quantity Price
Pint 16 $3.98
Quart 32 $5.98
If he gets $1 off for the 16-ounce size. The price will be:
3.98-1=2.98
He needs to pay $2.98 for 16-ounce pint.
Now find which one is better by calculating the unit rate.

Therefore, the cost of 1lb would be $0.186
For Quart 32 find the unit rate as shown:

Therefore, the cost of 1lb would be $0.186
Hence, both of the size are better as the unit rate is same.
-2 because in the second equation it is : 2x. If you multiply x in the first equation by -2 it will cancel out 2x in the second equation. -2x cancels out 2x. -2x+2x=0
Sin O = 1 / csc O = 2/9
cos O = sqrt (1 - (2/9)^2) = sqrt 77/81 = sqrt77 / 9