1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Snowcat [4.5K]
3 years ago
11

PLS NEED HELP!!!!!!!!!!!

Mathematics
2 answers:
maxonik [38]3 years ago
8 0

Answer: a=16+c

Step-by-step explanation:

if b= c+4 then we can substitute c+4 into the equation a=b+12 so a= (c+4)+12 simplified a= c+16

ivolga24 [154]3 years ago
5 0

Answer: Uhh

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Develop an estimate for each of the following situations.(at) The cost of a 500-mile automobile trip, if gaso-line is $4 per gal
Olin [163]

Answer:

The answer is below

Step-by-step explanation:

develop an estimate for each of the following situations.

(a) The cost of a 500- mile automobile trip, if gasoline is $4.00 per gallon, vehicle wear and tear is $0.65 per mile, and our vehicle gets 25 miles per gallon.

(b) The total number of hours in the average human life, if the average life is 75 years.

(c) The number of days it takes to travel around the equator using a hot air balloon, if the balloon averages 100 miles per day, the diameter of the earth is ~4,000 miles.

Solution:

a) The total trip = 500 mile

Cost of wear and tear = $0.65 per mile = $0.65 * 500 mile = $325

25 miles takes 1 gallon of gasoline at a cost of $4 per gallon

Cost of gasoline = $4 per gallon * 500 miles / 25 miles per gallon = $80

cost of a 500-mile automobile trip = Cost of wear and tear + Cost of gasoline = $325 + $80 = $405

b) Average life of human = 75 years.

1 year = 365 days, 1 day = 24 hours

Average life of human in hours = 75 years * 365 days * 24 hours =657000 hours

c) Diameter of earth = 4000 miles

Distance of equator = diameter of earth = 4000 miles

100 mile per day

number of days for the balloon to travel round the earth = 4000 miles / (100 mile per day) = 40 days

5 0
3 years ago
Kirsten has 9 syrup containers from a local cafe. There are 6 milliliters of syrup per container.
ololo11 [35]

Answer: 54 mL

Step-by-step explanation:

Simply do 9(number of containers)*6(Syrup per container) to get 54 mL of syrup.

<em>Hope it helps <3</em>

3 0
3 years ago
Work out 5/9 x 8/11
maksim [4K]

Answer:

40/99

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Figure EFGHK is to be transformed to Figure E'F'G'H'K' using the rule (x, y)→(x + 8, y + 5):
IceJOKER [234]
The rule that has been given means that x coordinate of some point we increase by 8 and y coordinate of some point we increase by 5.

Coordinates of K point on original Figure are:
(-2,-3)

once we implement rule on this we get K':

K' ( -2+8,-3+5) 
or 
K' ( 6,2)

Answer is third option.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Natalie paid $20.7 for 3 small pizzas and a salad which was $3.
zysi [14]
20.70=3p+3
17.70=3p
$5.90=p
So if you only needed the equation to describe the word problem it is
$20.70=3p+3

If you want to know how much each pizza was it is $5.90; salad $3.00
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve the given inequality and graph the solution on a number line -x/2 + 3/2 &lt; 5/2
    11·1 answer
  • How do you find the product of a fraction then put it in simplest form
    8·2 answers
  • identify the set of numbers that best describes each situation. explain your choice. the change in the value of an account when
    5·1 answer
  • HELP ASAP!! Lesson 4: Perimeters and Areas of Similar Figures
    13·1 answer
  • Are these expressions equivalent 2w + 1t and 2w+ t
    7·1 answer
  • Find the product. (3p–2)(2p^2–p+3)
    6·1 answer
  • Box of 12 golf balls costs $45. what is the unit rate
    5·1 answer
  • a uniform path of width 2m surrounding a pool 20m×16m is to be paved with marbels of side 10cm ×8cm each. if marble cost Rs 5 fi
    9·1 answer
  • According to a recent poll, 29% of adults in a certain area have high levels of cholesterol. They report that such elevated leve
    15·1 answer
  • Sonya buys a baseball jersey for her brother on sale for 20% off. If the price she paid was $6 lower than the regular price, wha
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!