1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
umka2103 [35]
2 years ago
7

I need help:/ right answer gets brainliest

Mathematics
2 answers:
ioda2 years ago
5 0

Answer:

x=2

Step-by-step explanation:

Multiply -3 with the first parenthesis and 6 with the second parenthesis then you combine like terms so you do the opposite and add three to both sides (Add 3 to 6) and combine the other numbers so add one to 4 which makes five then subtract 5 from both sides and divide 3 from 9

mars1129 [50]2 years ago
4 0

Answer:

x=2

Step-by-step explanation:

-3(x+4)=(-x-1)

-3x-12=6(-x-1)

-3x-12=-6x-6

-3x-12+12=-6x-6+12

-3x=-6x+6

-3x+6x=6x+6+6x

3x=6

3x/3= 6/3

x=2

You might be interested in
Divide mixed numbers(no decimal answers)
cestrela7 [59]

Answer:

\\\frac{9}{10} NOT 100% sure! If its not this I think its \frac{22}{45}

8 0
3 years ago
Can someone help me with this please???
AysviL [449]

Answer:

diarrhea

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
An air plane moves at a constant speed of 120 miles per hour for 3 hours. How far does it go?
Anvisha [2.4K]

Answer: 360

Step-by-step explanation: All you got to do is multiply 120 by 3

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A package of 8 pens costs $1.09. Milo’s work to find the unit price of the pack is shown below.
deff fn [24]
The unit price per pen is $0.14.

Explanation :
You simply divide the total by the quantity.
$1.09/8= 0.13625.
Since this has to do with money you round to the nearest hundredth to get $0.14.
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
How would you compare 15 counters with 8 counters in a sentence? With how many will each child have?
Phantasy [73]
 since division is separating into equal parts but since there are 15 counters and 8 counters there the same so you can compare them and the final equation would be 15+8/x. let x= the number of kids 
8 0
3 years ago
Other questions:
  • PLEASE EXPLAIN!!! NEED HELP!!
    13·1 answer
  • Solve 152x = 36. Round to the nearest ten-thousandth. 1.7509 2.6466 0.6616 1.9091
    5·2 answers
  • Divide the polynomial
    15·1 answer
  • Here are the ingredients for making pineapple sorbet for 6 people.
    5·2 answers
  • Y = 1.10x + 5.00 <br> y = 1.50x + 3.00<br> (substitution)
    12·2 answers
  • Choose the correct option that explains what steps were followed to obtain the system of equations below
    14·2 answers
  • What is the measure of the angle
    12·2 answers
  • Based on the given information, which conjecture is invalid?
    11·1 answer
  • NEED HELP ASAP!! don’t wanna fail my math quiz
    9·1 answer
  • HELP ME WITH THIS EQUATION! 1/3 a = 7/9 *
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!