1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
madreJ [45]
3 years ago
11

Kingsport Containers Company makes a single product that is subject to wide seasonal variations in demand. The company uses a jo

b-order costing system and computes plantwide predetermined overhead rates on a quarterly basis using the number of units to be produced as the allocation base. Its estimated costs, by quarter, for the coming year are given below:
First Quarter Second Quarter Third Quarter Fourth Quarter
Direct materials $320,000 $160,000 $80,000 $240,000
Direct labor 80,000 40,000 20,000 60,000
Manufacturing overhead 230,000 206,000 194,000 ?
Total manufacturing costs (a) $630,000 $406,000 $294,000 $
Number of units to be produced (b) 80,000 40,000 20,000 60,000
Estimated unit product cost (a + b) $7.88 $10.15 $14.70 $

Management finds the variation in quarterly unit product costs to be confusing and difficult to work with. It has been suggested that the problem lies with manufacturing overhead because it is the largest element of total manufacturing cost. Accordingly, you have been asked to find a more appropriate way of assigning manufacturing overhead cost to units of product.

Required:
a. Using the high-low method, estimate the fixed manufacturing overhead cost per quarter and the variable manufacturing overhead cost per unit.
b. Compute the total cost of manufacturing cost and unit product cost for the fourth quarter.
c. Estimate the total manufacturing overhead cost for the year and an annual predetermined overhead rate.
Business
1 answer:
ASHA 777 [7]3 years ago
7 0

Answer:

A. Variable manufacturing overhead cost per unit $0.6 per unit

Fixed manufacturing overhead per quarter $182,000

B.Manufacturing overhead $218,000

C. Total manufacturing overhead cost $848,000

Predetermined rate $4.24 per unit

Explanation:

a. Calculation to estimate the fixed manufacturing overhead cost per quarter and the variable manufacturing overhead cost per unit.

Variable manufacturing overhead cost per unit= (230,000-194,000)/(80,000-20,000)

Variable manufacturing overhead cost per unit= $0.6 per unit

Fixed manufacturing overhead per quarter = 230,000 – (80,000*0.6)

Fixed manufacturing overhead per quarter = $182,000

B. Computation for the total cost of manufacturing cost and unit product cost for the fourth quarter

Manufacturing overhead = 182,000 + (60,000*.6).

Manufacturing overhead = $218,000

Now let calculate the Unit product cost

Unit product cost = $218,000/60,000 = $3.63

C. Calculation to Estimate the total manufacturing overhead cost for the year and an annual predetermined overhead rate

Total manufacturing overhead cost = 230,000+206,000+194,000+218,000 = $848,000

Predetermined rate = 848,000/200,000 = $4.24 per unit

(80,000+40,000 +20,000 +60,000=$200,000)

You might be interested in
Markup represents an amount needed to cover operating expenses. <br> a. True<br> b. False
Illusion [34]
Operating expenses are taken from the normal business operation such as administrative or selling expense. It is part of the operating cost. Markup is defined as the amount added to the cost of goods to fix a selling price. So, to answer the question above: True.
8 0
3 years ago
Why might a bank be willing to borrow funds from other banks at a higher rate than the rate at which it can borrow from the fed?
liberstina [14]
Because when a bank borrows money from the Fed it has to out toward collateral. Central banks in turn will want extra regulation, depending on the banks rep. As well as banks borrow too frequently from the Fed, resulting in the Fed restricting the ability to borrow in the future.
hope this helps!
3 0
3 years ago
Which of the following individuals are required to pay taxes to fund Social Security and Medicare?
Xelga [282]

Answer:

Correct option is (D)

Explanation:

Employees, employers and self employed are supposed to contribute to fund social security and medicare.

Contribution made by each party comes under different categories. Employees contribute to social security and medicare in the the form of FICA taxes which could be withheld by the employers. Employees pay 50 percent and the remaining 50 percent is paid by the employer.

Self employed contribute in the form of self employed taxes.

4 0
3 years ago
A nonprofit team attempting to reduce your​ state's unemployment rate is partnering with an outplacement firm to host workshops
Ira Lisetskai [31]

Answer:

conscientiousness

Explanation:

Just finished taking my test this was the correct answer they showed. Ur welcome

8 0
3 years ago
David and Darlene Jasper have one child, Sam, who is 6 years old (birthdate July 1, 2012). The Jaspers reside at 4639 Honeysuckl
Andrei [34K]

Answer:

Explanation:

David:

Earnings from Apple Company (office manager)

$26,125

Federal income tax withheld

2,800

State income tax withheld

1,050

Darlene:

Earnings from Rose Company (perfume tester)

$25,100

Federal income tax withheld

2,650

State income tax withheld

900

Their other income includes interest from Pine Tree Savings and Loan of $1,825. Other information and expenditures for 2016 are as follows:

Interest:

On home acquisition mortgage

$11,250

Credit card

925

Taxes:

Property taxes on personal residence

1,300

State income taxes paid in 2016 (for 2015)

315

Contribution (with written acknowledgement) to church

990

Medical insurance

475

Medical and dental expenses

5,800

Income tax return preparation fee paid in 2016

200

Actual general state sales tax for 2016

1,016

Payment of union dues

225

3 0
3 years ago
Other questions:
  • On January 1, Year 1, Young Company issued bonds with a face value of $108,000, a stated rate of interest of 10 percent, and a 1
    15·2 answers
  • Month Income Price Coke Price Pepsi Q^D Coke Q^D Pepsi
    11·1 answer
  • The simplest circular model of the United States economy depicts the economy as a cycle in which resources flow between which tw
    7·2 answers
  • At the end of year 1, the balance sheet for the Rich Food Restaurant showed cash at $20,000. At the end of Year 2, the balance s
    7·1 answer
  • Wer More Is Less Quiz (This will be graded)
    14·1 answer
  • The _________ is a statistic used to compute the pace of inflation or deflation.
    10·1 answer
  • the return to schooling for society is higher than the return to schooling for the individual if a. the concept of diminishing r
    10·1 answer
  • How to get a refund on Brainly
    7·2 answers
  • In 2019, Henry Jones (Social Security number 123-45-6789) works as a freelance driver, finding customers using various platforms
    15·1 answer
  • An asset used in a four-year project falls in the five-year MACRS class for tax purposes. The asset has an acquisition cost of $
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!