1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
madreJ [45]
3 years ago
11

Kingsport Containers Company makes a single product that is subject to wide seasonal variations in demand. The company uses a jo

b-order costing system and computes plantwide predetermined overhead rates on a quarterly basis using the number of units to be produced as the allocation base. Its estimated costs, by quarter, for the coming year are given below:
First Quarter Second Quarter Third Quarter Fourth Quarter
Direct materials $320,000 $160,000 $80,000 $240,000
Direct labor 80,000 40,000 20,000 60,000
Manufacturing overhead 230,000 206,000 194,000 ?
Total manufacturing costs (a) $630,000 $406,000 $294,000 $
Number of units to be produced (b) 80,000 40,000 20,000 60,000
Estimated unit product cost (a + b) $7.88 $10.15 $14.70 $

Management finds the variation in quarterly unit product costs to be confusing and difficult to work with. It has been suggested that the problem lies with manufacturing overhead because it is the largest element of total manufacturing cost. Accordingly, you have been asked to find a more appropriate way of assigning manufacturing overhead cost to units of product.

Required:
a. Using the high-low method, estimate the fixed manufacturing overhead cost per quarter and the variable manufacturing overhead cost per unit.
b. Compute the total cost of manufacturing cost and unit product cost for the fourth quarter.
c. Estimate the total manufacturing overhead cost for the year and an annual predetermined overhead rate.
Business
1 answer:
ASHA 777 [7]3 years ago
7 0

Answer:

A. Variable manufacturing overhead cost per unit $0.6 per unit

Fixed manufacturing overhead per quarter $182,000

B.Manufacturing overhead $218,000

C. Total manufacturing overhead cost $848,000

Predetermined rate $4.24 per unit

Explanation:

a. Calculation to estimate the fixed manufacturing overhead cost per quarter and the variable manufacturing overhead cost per unit.

Variable manufacturing overhead cost per unit= (230,000-194,000)/(80,000-20,000)

Variable manufacturing overhead cost per unit= $0.6 per unit

Fixed manufacturing overhead per quarter = 230,000 – (80,000*0.6)

Fixed manufacturing overhead per quarter = $182,000

B. Computation for the total cost of manufacturing cost and unit product cost for the fourth quarter

Manufacturing overhead = 182,000 + (60,000*.6).

Manufacturing overhead = $218,000

Now let calculate the Unit product cost

Unit product cost = $218,000/60,000 = $3.63

C. Calculation to Estimate the total manufacturing overhead cost for the year and an annual predetermined overhead rate

Total manufacturing overhead cost = 230,000+206,000+194,000+218,000 = $848,000

Predetermined rate = 848,000/200,000 = $4.24 per unit

(80,000+40,000 +20,000 +60,000=$200,000)

You might be interested in
What is authenticity in the often-used framework of quality criteria?
Sergio [31]
<span>What is authenticity in the often-used framework of quality criteria? This framework is made up of credibility, dependability, confirmability, transferability and authenticity. Authenticity shows how researchers family and faithfully show different reality possibilities. Authenticity will show in how participants act, feel and speak and what is depicted of them. </span>
4 0
3 years ago
The following information is available for the year ended December 31: Beginning raw materials inventory$12,000 Raw materials pu
posledela

Answer:

Direct material used= $88,600

Explanation:

Giving the following information:

Beginning raw materials inventory$12,000

Raw materials purchase 88,000

Ending raw materials inventory 11,400

<u>To calculate the direct material used in production, we need to use the following formula:</u>

Direct material used= beginning inventory + purchases - ending inventory

Direct material used= 12,000 + 88,000 - 11,400

Direct material used= $88,600

3 0
2 years ago
Which of the following is a non-depository intermediary?
Rina8888 [55]

Answer:

d

Explanation:

i did it

8 0
3 years ago
A legal firm would be considered a
Serjik [45]
A legal firm would be considered a service company because they provide legal services to clients and persons.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Compare transnet with a perfect competitor in terms of price and output and profit
Sholpan [36]
Transnet SOC Ltd is a rail, port, and pipeline company in Johannesburg. 

Price: This company is a price maker, therefore, in terms of price, Transnet perfect compitetor is a price taker.

Output: Transnet has the ability to decide the quantity of their output and they have many competitors on this one.

<span>Profit: Transnet might be able to increase their profit but in a competition it would be hard because customers might switch to the competitor. </span>
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Olongapo sports corporation distributes two premium golf balls—flight dynamic and sure shot. monthly sales and the contribution
    6·1 answer
  • Kristi purchases an annuity that will pay her husband an income for 15 years. if he dies, this income will become payable to the
    7·1 answer
  • Manufacturing output in the u.s. continues to increase. the high unemployment of skilled workers who previously worked in the ma
    7·1 answer
  • What ROI will you need to double your money in 12 years​
    13·1 answer
  • Handy hiking produces backpacks. In 2007, its highest and lowest production levels occurred in july and january, respectively. I
    11·1 answer
  • Jorge and Fred have a product they would like to sell. They decide to share the risks and profits by forming an unincorporated b
    10·2 answers
  • Microsoft and a smaller rival often have to select from one of two competing technologies, A and B. The rival always prefers to
    5·1 answer
  • Rex and Dena are married and have two children, Michelle (age seven) and Nancy (age five). During 2020, Rex earned a salary of $
    9·1 answer
  • Exquisite Prints is an up-and-coming photography company. To date, producing good photography is the priority of the company - n
    6·1 answer
  • How do those who study workplace ergonomics help decrease workplace injury?.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!