1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mr Goodwill [35]
2 years ago
6

It’s a test I need a answer fast

Mathematics
1 answer:
Sloan [31]2 years ago
5 0

Answer:

.

Step-by-step explanation:test

You might be interested in
Please answer correctly! I will mark you Brainliest!
weeeeeb [17]

Answer:

4.1 inches

<u>I would appreciate Brainliest, but no worries.</u>

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Evaluate the expression 3+ [5(2-3) - 6] ​
iragen [17]

Answer:

<em><u>Answer is below</u></em>

Step-by-step explanation:

<u><em>3+5(2−3)−6</em></u>

<u><em>=3+(5)(−1)−6</em></u>

<u><em>=3+−5−6</em></u>

<u><em>=3+−11</em></u>

<u><em>=−8</em></u>

<u><em>So therefore, your answer would be -8</em></u>

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
2.1 = -0.6m<br><br>What is the solution to m?​
Anon25 [30]

Answer:

m=-3.5

Good Luck!!!

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Suppose y varies inversely with x. If y = 150 when x = 2, find y when x = 25.
IceJOKER [234]

Answer is 12

I hope this helps enough

7 0
3 years ago
What is the unit rate $1.29 for 15oz to nearest tenth
Nina [5.8K]

Answer:

The unit price of an item is the cost for each unit.

The unit price may be calculated for several reasons.

It will allow an easy comparison of the cost of the same quantity of items that come in different sizes.

For example, Company A sells peaches in a can. Their can holds 16 oz of peaches at a price of $1.60. Company B also sells peaches in a can, but their can holds 10 oz of peaches at a price of $1.10. At first glance, Company B looks like they might have cheaper peaches because of the lower overall price, but when you calculate the unit price, you get a more accurate way to compare.

For Company A, $1.60 ÷ 16oz = $0.10 per ounce.

For Company B, $1.10 ÷ 10oz = $0.11 per ounce.

The peaches are measured with ounces as the unit, so now that we have unit prices, we can definitely tell that Company A is the better deal, if you like peaches!

Unit price can also be helpful to find the cost of a single item when many items are purchased together. This may be required if the items are going to be divided up and resold. It could also be useful if several people will pay together with each person paying their fair share of the cost based on how many items they receive.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is a scale factor?
    6·1 answer
  • Write a number that has 724 in the ones. And 628 in the thousand.
    10·1 answer
  • What type of traingle is a 45-45-90 triangle
    11·1 answer
  • The ages of people on a jury are 41,45,39,56,48,45,42,34,47,62,35, and 58. Make a stem-and-leaf plot of the data.
    9·2 answers
  • Solve by factoring: 2x2 - 5x - 12 = 0
    14·2 answers
  • Which classification best represents a triangle with side lengths 6 cm, 10 cm, and 12 cm?
    8·1 answer
  • Twenty randomly selected statistics students were given 15 multiple-choice questions and 15 open-ended questions, all on the sam
    5·1 answer
  • What is the area of rectangle FGHI
    10·1 answer
  • Given m = 3/2 and the point (0, -6), which of the following is the point-slope form of the equation?
    12·1 answer
  • The Empire State Building is 1,454 feet tall, and its antenna spire accounts for
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!