1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Step2247 [10]
3 years ago
6

What's the volume of the prism ​

Mathematics
2 answers:
stira [4]3 years ago
5 0

Answer:

7.5

Step-by-step explanation:

yKpoI14uk [10]3 years ago
5 0

Answer: The volume is 3 3/4 cm^3   or  3.75 cm^3

Step-by-step explanation:

If each grid is 1/2 and there are 5 grids for the length, 2 grids for the with and 3  grids for the height, then we will multiply one-half by the number of grids to find real lengths.

Length:   1/2 *  5 =  5/2

Width:  1/2 * 2 = 1  

Height :   1/2 * 3 = 3/2  

Now find the volume by multiply the length by the width by the height

V = 5/2 * 1 * 3/2

V = 2.5 * 1 * 1.5

v = 3.75  

You might be interested in
Lisa's shop sells 5 quarts of ice cream each day. How much is this in pints?
Sergeeva-Olga [200]

Answer:

10

Step-by-step explanation:

We know there are 5 quarts.

There are 2 pints for each quart.

This can be though of as a ratio of:

2 : 1

There are 5 quarts, which is 5 times bigger than the ratio of 1.

So this means we need to mutliply both sides of the ratio by 5, to make the quarts equivelent to 5:

2*5 : 1*5

=

10 : 5

So for every 5 quarts there are 10 pints.

Hope this helps!

8 0
3 years ago
24 : 18<br> In its simplest form
beks73 [17]

Answer:

4 : 3

Step-by-step explanation:

Because when you divide 24 by 6 and divide 18 by 6. It would be 4 : 3

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Holly cuts 2 ribbons into tenths for a craft project how many 1/10 size ribbons does she have
boyakko [2]

Answer:

Holly would have 20 1/10 sized ribbons.

Step-by-step explanation:

One whole ribbon would equal out to 10, this number multiplied by 2 would be 20. Therefore meaning she should have 20 1/10 sized pieces of ribbon.

6 0
3 years ago
A bakery charges $14.00 for 4 croissant sandwiches. What is the unit rate?
xxMikexx [17]

Answer:

The unit rate is given as $3.5 per croissant sandwiches.

Step-by-step explanation:

The total charges are $14.00

There are 4 such croissant sandwiches.

<em>The unit rate is given as, A rate is a special ratio in which the two terms are in different units. When rates are expressed as a quantity of 1, such as 2 feet per second or 5 miles per hour, they are called unit rates.</em>

Thus the unit rate is given as ,

= \frac{14}{4} = \frac{7}{2} = 3.5

Thus the unit rate is given as<em> $3.5 per croissant sandwiches.</em>

5 0
3 years ago
Jose goes out to lunch. The bill, before tax and tip, was $10.45. A sales tax of 8% was added on. Jose tipped 17% on the amount
liq [111]
$13.20. ($10.75x1.08=11.29 $11.29x1.17=$13.20)
3 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the degree of the expression 4x2-2x-x2+3x+1
    11·1 answer
  • Taylor is two years younger than Bryce. The sum of tier ages is 28. How old is Taylor?
    10·2 answers
  • What is x in this equation. <br> -2(4x-8)&lt;2x-4
    5·1 answer
  • What is the value of x?
    13·1 answer
  • If you multiply two binomials together, what type of polynomial will the product be?
    6·1 answer
  • I need help please and thank you
    14·1 answer
  • To inspect manufacturing processes, companies typically examine samples of parts for deficiencies. One company that manufactures
    13·1 answer
  • What is the relationship between the number of sides of the base of a prism and the number of lateral faces? The number of sides
    9·2 answers
  • Landon buys some of his clothes second hand. If 40% of his shirts are second hand and he owns 65 shirts, how many of Landon's sh
    10·2 answers
  • !!!*BRAINLIEST*!!!
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!