1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Artemon [7]
3 years ago
7

Write 4,900,000,000,000 in a sicentific notation

Mathematics
2 answers:
vova2212 [387]3 years ago
8 0

Answer:

4.9 x 10∧12

Step-by-step explanation:

san4es73 [151]3 years ago
5 0
4.9x10^12 . that’s in scientific notation
You might be interested in
Multiply and simplify: -3ab^3 • (-4a^4b^5)
grandymaker [24]
-3ab^3 * (-4a^4b^5)=\\(-3)(-4)(a^{1+4})(b^{3+5})=\\12a^5b^{8}
4 0
3 years ago
Carissa and Louann both have savings accounts. Carissa has $250 in her account and deposits $80 per month. Louann has $1230 in h
zlopas [31]
Carissa value after x months=current+amount deposited
louan value after x months=current-amount taken out

carissa depositied=amount per month times x months=80x
louan take out=amount per month tiems x months=60x

when wil amount be equal
se equal

cariss=lousa
250+80x=1230-60x
add 60x both sides
250+140x=1230
minus 250 both sides
140x=980
divide both sides by 140
x=7

find how much that is
250+80(7)=250+560=810


7 months both have $810
8 0
3 years ago
Joseph saved his money to buy your table computer he purchased a computer with those cuz she had he gave the sale clark 4 hundre
andre [41]

Hello! We know that we have $400. So 23 ten dollar bills is equal to $230. How? We multiply 23 x 10 and get $230. Then, we have 46 dimes. A dime is worth 10 cents so we multiply 46 x 10 which equals $4.60. And of course we have the 19 cents. Now we add. 400 + 230 + 4.60 + 19 = $653.6.

Hope this Helps!

4 0
3 years ago
Victoria bought a jacket in the sale which had 20% off. If it cost ?36 on sale what did it cost before the sale?
Basile [38]

Answer:

The jacket costs $45

Step-by-step explanation:

In order to find this, notice that the price of the sale represents 80% of the total cost. This is because we took 20% away with the sale. Now we can find the overall amount by dividing the sale cost by the amount it represents.

$36 / 80% = $45

7 0
3 years ago
BRAINLIEST ASAP! LENGTH OF AC?
Levart [38]

Answer:

2.33 units

Step-by-step explanation:

\tan 25\degree =\frac{AC}{5}\\\\0.46630 = \frac{AC}{5}\\\\AC = 0.46630 \times 5\\AC =2.3315\\AC = 2.33 \: units

6 0
2 years ago
Other questions:
  • 27.96 round to the nearest tenth
    13·1 answer
  • What is the length of side x? If necessary, round your answer to two decimal places PLEASE HELP
    9·2 answers
  • Find the volume of the figure. help me please
    14·1 answer
  • Add all the distances Zeno would travel each time. How far would Zeno go?
    14·1 answer
  • MARK BRAINLIEST
    6·1 answer
  • HELP ASAP! Given f(x) = ax^2 + c, list each characteristic of the function.
    5·1 answer
  • 0.002 inches
    8·1 answer
  • Calculate the value for each determinant:
    8·1 answer
  • Which inequalities would have a closed circle when graphed? check all that apply. x > 2.3 5.7 less-than-or-equal-to p one-hal
    7·1 answer
  • Figure 2 was constructed using figure 1.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!