1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nika2105 [10]
3 years ago
14

What is 3³ ? PLS HELPPPPPP[PPPPPP

Mathematics
2 answers:
lora16 [44]3 years ago
7 0

Answer: it’s 27

Step-by-step explanation:

hoa [83]3 years ago
6 0

Hey,

27.

3³ = 3.3.3 = 27

Good luck :)

You might be interested in
Please Help me solve this (Who ever answers correctly will get brainlest)
erastovalidia [21]

Answer:

$38.50

Step-by-step explanation:

We are told the cost of the fabric per meter, so we first need to convert 250 cm into meters.

1 meter = 100 cm

Therefore, 250 cm = 250 ÷ 100 = 2.5 meters

cost of fabric = $15.40 per meter

To calculate the total cost, mulitply the length in meters by 15.40:

2.5 x 15.40 = 38.50

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
9) In the standard co-ordinate system, which of the following points in the greatest distance from origin? A. (-4, -1) B. (-3, 3
ludmilkaskok [199]

The point with the greatest distance to the origin is given by:

B. (-3, 3).

<h3>What is the distance between two points?</h3>

Suppose that we have two points, (x_1,y_1) and (x_2,y_2). The distance between them is given by:

D = \sqrt{(x_2-x_1)^2+(y_2-y_1)^2}

The origin is given by point (0,0), hence the distance of a point (x,y) to the origin is given by:

D = sqrt(x² + y²).

Hence the distances for each point given in the problem are:

  • A. Distance = sqrt((-4)² + (-1)²) = sqrt(17).
  • B. Distance = sqrt((-3)² + (3)²) = sqrt(18).
  • C. Distance = sqrt((4)² + 0²) = sqrt(16).
  • D. Distance = sqrt((2)² + 3²) = sqrt(13).

Hence option B has the greatest distance.

More can be learned about the distance between two points at brainly.com/question/18345417

#SPJ1

7 0
2 years ago
A line passes through the points (11, -5) and (-11, -7). What is its
ira [324]

Explanation is in the file

tinyurl.com/wpazsebu

5 0
3 years ago
The unit rate for $920 for 40 hours
icang [17]
All that needs to be done for this question is:

920 divided by 40

once the problem has been solved the answer comes out to be:

23 dollars an hour

if you have any questions feel free to ask me ;)

3 0
4 years ago
Read 2 more answers
Jack and Jill are raising money for a field trip. Jill wants to raise 20% more than jack. If jill reaches her goal and Jack rais
STatiana [176]
To get the answer you would:
Multiply 525 by 1.2             525*1.2=
which equals 630
then you would add 525 to 630       525+630=

So the answer would be:
1155

Hope this helps
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Consider the numbers 3/10 and 4/13
    14·1 answer
  • Can someone help me with this question me and my friends are fighting over it?
    14·1 answer
  • What's the problem of 12-3(x + 2y -5)
    10·1 answer
  • Linda works 6 hours on Monday and Wednesday, 8 hours on Thursday and Friday, and 5 hours on Sunday. Is she is paid $495 at the e
    13·1 answer
  • How many times does the minute hand move around the clock face in one day?
    11·2 answers
  • Tobin is solving the equation 3 (x minus 1.25) = 11.25. His work is shown below.
    12·2 answers
  • Use the discriminant to determine how many and what kind of solutions the quadratic equation 3x^2 + 4x = - 5 has.
    11·1 answer
  • I need help with this right now before it’s due <br> Grapes
    11·2 answers
  • Henry divided his socks into five groups. Let s represent the total number of socks. Which expression and solution represent the
    10·1 answer
  • A cell phone company charges $40 plus .05 per text. What is the slope?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!