1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sattari [20]
2 years ago
11

What is the value of t in the equation 2t-8+4t-13=27

Mathematics
1 answer:
MAVERICK [17]2 years ago
7 0

Answer:

t=8

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Write an algebraic expression for the following: 17 more than a number.
Marysya12 [62]

Answer:

x+17

Step-by-step explanation:

Writing this for the sake of adding more characters, but yeah. 'A number' is basically x, add 17....bam! x+17

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Plz help It’s important
denis-greek [22]

Answer:

do 24 points i know it very well

8 0
2 years ago
Kelly is three years younger than her sister. The sum of their ages is 34 years. How old is Kelly and how old is her sister?
Kazeer [188]

Answer:

Kelly is 20

Her sister is 14

Step-by-step explanation:

34 ÷ 2 = 17 (average)

17 + 3 = <u>20</u>

17 - 3 = <u>14</u>

4 0
3 years ago
The dance committee of Pine Bluff Middle School earns 72$
Art [367]

Answer: Continue... (:

7 0
2 years ago
Ill put in 15 for this one. Easy.
steposvetlana [31]

Answer: D.

Step-by-step explanation: You can't have 2 y of the same y axis numbers in a function and A isn't correct because it doesn't go in order.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Ernie has twice as many stickers as Bert. Together they have 90 stickers. How many stickers does Ernie have?
    10·2 answers
  • ben owns a older american truck. The odometer shows distance travelled in miles. On a recent trip to deliver produce for his emp
    5·1 answer
  • If f(x)=8x and g(x)=2x+1, what is (f×g)(x)
    7·1 answer
  • Round 3215.693 to the nearest whole number
    12·1 answer
  • A 25 lb. bag Balkfoods Small Red Beans cost $52.92. What is the unit price<br> per Ib?
    7·1 answer
  • Find the 4th term of the expansion of (x+2)^5.​
    6·1 answer
  • (work)(study) + (work)(practice) + (work)(perseverance)
    5·1 answer
  • Answer this question to get 20 points!!!!
    10·1 answer
  • The temperature in one northern city was -12°F and in a southern city was 57°F. How much warmer
    6·1 answer
  • This is a gardener's floor plan of their backyard. Enter the amount of grass, in square yards
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!