1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dominik [7]
3 years ago
11

Plz help me brainlest for the 1st answer

Mathematics
1 answer:
iren2701 [21]3 years ago
4 0
The answer is a medium Pizza of 12 inches radius.

The formula for finding the area of a square is pir^2(sorry but my phone won’t let me write pi in its symbol form). If we substitute 3 for pi, then that would the 3r^2. Then we would substitute the potential answer choices until we reach one that is closest to 400 in^2. For the small pizza, that would be 9*9*3, which is also 243 inches square. For the medium pizza, that would be 12*12*3, which is also 432 inches square. Finally, for the large pizza it is 15*15*3, which is 675. Therefore, the medium pizza has an area closest to inches square.
You might be interested in
Some friends played a board game. During the game, one unlucky player had to move back 8 spaces
podryga [215]
Yes 4+*2 34^%7 shehshshs
6 0
3 years ago
Write a ratio to compare 54 feet to 84 feet
mash [69]
54:84___(÷2)
27:42___(÷3)
9:14
5 0
3 years ago
Please help all of my piont help me<br><br>pleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeaaaaaaaaaaaaaaaaaasse
KengaRu [80]

Answer:

<h2>3) -82.</h2><h2>4)-70.</h2><h2>5) -15.</h2><h2>6)-14.</h2><h2>7)5</h2><h2>8)15</h2><h2>9)16</h2><h2>10 )16</h2><h2>11)64</h2><h2>12)21.</h2><h2>13)1500 in the middle (not above not below)</h2><h2>14)450 m</h2>
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The wettest U.S. city is Mobile, Alabama. The city's chance of rain is 16%. out of a 14- day period, about how many rainy days w
forsale [732]
The answer should B. 2 because 14/100 is equal to x/14. Simplified it is 100x/100=196/100. 196 divided by 100 equals 1.96 which rounds to 2.
7 0
2 years ago
PLEASE HELP ME IM BEGGING YOU <br><br> WILL GIVE BRAINLIEST!!!
Inessa [10]
Kvk yes didjendjdidiejdjd
8 0
2 years ago
Other questions:
  • A specialty store sells items that are priced at exactly $3, $5, or $10. The store manager figures that 16% of inventory is pric
    5·2 answers
  • Solve the equation. -4n-6=12
    14·2 answers
  • Good night, logging out !
    15·1 answer
  • Please Help! Shouldn't be that hard.
    7·1 answer
  • A 5-yard roll of brown paper costs $0.55. What is the unit price?
    14·1 answer
  • A and B are independent events. P(A)=0.80 and P(B)=0.10. what is P(A and B)?
    15·2 answers
  • Now that Mrs. cheek has shown how competitive she is at basketball, you want to challenge her to a 1-on-1 tournament that consis
    9·1 answer
  • Helllllpppp!!!!!!!please answer fast!!
    9·1 answer
  • Find the value of x. Enter your answer as a fraction.<br> 50 points asap!
    7·1 answer
  • URGENT 30 points I need help
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!